| Andreea_8014 a întrebat:

Cum pot sa nu-mi mai rod unghiile?
Vreau si eu unghii mari si frumoase dar le rod mereu.sad
Ce pot face?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Deyutzza! Si eu am o prietena care are aceeasi problema dar de la un timp isi face mereu unghiile cu oja si acum nu si le mai roade pentru ca arata bine si zice ca e pacat de ele laughingdar cateodata o mai ia valul insa nu roade decat oja asa ca incearca si tu metoda eiwinking

43 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Buna, Deya! Si baiatul meu are aceeasi problema, si nu stiu ce sa mai fac. Mai nou am aflat de pe alte forumuri, ca exista un lac de unghii, cu gust foarte amar, care te impiedica sa mai rozi unghiile. Numai ca pe acele forumuri, nimeni nu preciza denumirea sau firma care produce acel lac. Dupa multe cautari, am aflat ca exista un lac sau tratament de unghii de la firma Pegyy Sage, dar care are pretul cam piperat (25 Ron). In farmaciile Sensi blu exista un lac de unghii, Mavala Stop, la acelasi pret. Ieri am gasit la standurile din Carrefour, la numai 7 Ron, un lac de la firma Flormar. Inca nu l-am incercat la baiatul meu, dar sper sa aibă efectul dorit. Oricum, eu cred ca trebuie si putina vointa. In speranta ca ti-am fost cât decât de folos, iti doresc... unghii mari si frumoase!

daniela
| daniela a răspuns:

E greu. si eu sunt la fel. Atata timp cat constientizez ca nu e bine sa fac asa ceva e ok dar cum sunt stresata sau presata de timp ma trezesc ca deja sunt roase "pana la cot". Am incercat sa pun pe ele ardei iute (avea efect negativ la ochi pentru ca uitam si ma stergeam un pic la ochi cu degetul si gata ma apucau usturimile) sa-mi pun tot soiul de solutii care mai de care mai scumpe si mai pretentioase dar nimic. Am senzatia ca numai autocontrolul e singura solutie... dar in caz de criza e greu de adus aminte asa ceva.

| Bishop a răspuns:

Iti poti cumpara lac contra rosul unghiilor. E pe bune, nu glumesc (stiu ca suna aiurea)! e un lac de unghii si are gustul amar, iar atunci cand vrei sa iti rozi unghiile si vezi ce gust amar au(de la lac) nu o sa ti le mai rozi.winking Intreaba la magazinele de cosmetice.

| Onutzu a răspuns:

E o singura solutie: sa nu le mai bagi in gura laughing

| DeeaPustoaica a răspuns:

Hello. eu sunt anonimul... sper ca te-a ajutat si sfatul meu...

| DeeaPustoaica a răspuns:

Cum am spus si mai sus, Mavala Stop e solutia! Eu am reusit dar din pacate, am fortat unghiile cu oja si acetona si mi s`au rupt facandu`se iar mici si am inceput sa le rod din nou.Trebuie sa merg sa imi iau alt mavala. happy

| geo1 a răspuns:

Incearca sa le dai cu ceva iute: cu ardei iute, cu piper, otet
sau ceva care sa aiba un miros respingator

| MeAndMe1000 a răspuns:

Uite niste efecte ingrozitoare daca iti rozi unghiile:
1. Dintii de deformeaza
2. Unghiile arate groaznic
P.S.big grinaca iti rozi unghiile s-ar putea sa porti si proteza dentara.Ar fi groaznic, cu unghiile roase si cu proteza...nu ar fi prea super!
3.Sub unghii exista o gramada de microbi care aduc o multime de boli si care nu e de dorit sa ii ai in gura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-le cu boia iute, sau freaca-le cu un ardei iute pina se usuca toata zeama din el si sa vezi tu cum se rezolva rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unghiile mari nu sunt frumoase. alea sunt gheare. ungiile mici sunt frumoase si taiate cu unghiera nu cu dintii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am o problema cum eu pot sa am unghii mari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am aceeasi problema, doar ca eu imi rod si pielea de langa unghii.La degetul mare de la mana dreapta am deja un bulb carnos. Ca sa scapi cat de cat de rosul unghiilor pana gasesti ceva serios, iti recomand semintele de floarea soarelui sau de dovleac.
SUCCES!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am revenit...mesajul cu semintele a fost al meu, dar am o noua veste care te`ar putea ajuta p tine, p mine si pe altii.
Exista un lac amar care se numeste Mavala Stop si se gaseste in unele farmacii Sensiblu. Ca sa vedeti la care farmacie il gasiti, intrat pe www.mavala.ro la sectiunea produse, Mavala Stop. Dupaia intra la Sfaturi Mavala Stop si citeste cum iti poti recapata unghiile de vis intr-o luna. Merg si eu astazi sa imi cumpar. :P
(data: 21.07.2009)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am revenit... mi-am luat Mavala Stop si sunt foooarte multumita...deja fac tratamentul de o saptamana...nu mi-am mai ros unghiile. Ca sa stiti modul de utilizare complet al produsului, intrati pe www.mavala.ro si cautati la sectiunea Sfaturi, Mavala Stop program de utilizare. SUCCES!(chiar merge!)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-am dat cu lac dala sa nu iti mai rozi unghiile,
dar tot mi le rod...big grinbig grincrying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deyutzza si eu mi-am ros unghiile dar la un timp nu mi le-am mai bagat ingura si imi doream atat de mult sa am si eu unghi mari iti spun sa nu le mai bagi in gura asa ca nu mi lea mai bagat de locin gura. te pup te rog sa imi dai si mie id tau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deyutzza stii si eu imi rod unghiile si nu stiu ce sa fac....parca le am k la o......baba vreau unghii mari si frumoaseeee.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt la fel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu...si eu mi le rod si chiar vreau sa ma opresc. dar nu stiu cum... m-am gandit sa imi pun manusi, poate merge, macar la televizor cand nu am ce face si... e un tic...sad...nu stiu ce sa fac...cred ca o sa imi pun in minteca vreau ceva si pot sa il primesc doar daca nu mi le mai rod... poate...big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deyutzza...crede-ma si eu am aceeasi problema... timp de o luna nu mi le-am mai ros. dar acum...am inceput iarsaddar mi le-am dat cu oja si sper sa mearga...SUCCES!happyhappyhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ma numesc Andreea si as vrea sa dau un sfat.sti e ciudat si eu am o prietena pe numea Andreea si, si ea si le roade dar singura solutie e sa te controlezi pentru ca asta e un tic incearca sa te gandesti la alceva cand iti vine sa ti le rozi ok? pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa ai vointa sa nu ti le mai rozi...asta deinde foarte mult de tine...si eu imi rodeam unghiile mereu!laughing Nu ma puteam abtine cand imi mai cresteau si mie putin le bagam in gura si rezultatul era mereu acelasi: niste unghii dezastru!laughinglaughing Si asta si din cauza stresului, dar intr-o vara mi-am spus stop! Am facut un pact cu mama ca daca imi cresc imi ia alt calculator si asa le-am lasat in pacelaughing Dar cu greu imi aplicam oja inchisa sa spun ca daca le rod se duce oja si nu le rodeam sau luam toate creioanele la indemana si pac le rupeam tot rozandu-lelaughing Dar acum rezultatu e socantbig grin Se poatewinking asta depinde si de tinewinking Sau spune-i cuiva sa iti atraga atentia cand le rozi sa iti dea o palmuta sau cevabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, Deya! Si baiatul meu are aceeasi problema si ma tot lupt cu el sa nu si le mai roada, dar degeaba. Mai nou, de pe alte forumuri, am auzit ca exista un lac de unghii, foarte amar, care, se spune, ca te impiedica sa ti le mai rozi, dar bineinteles, iti trebuie si multa vointa. Am tot cautat si am aflat ca sunt mai multe firme care comercializeaza aceste tipuri de lacuri. In farmaciile Sensi blu vei gasi lacul Mavala Stop, un lac elvetian, dar care are pretul cam piperat, 25 Ron. Pe la magazinele cosmetice (cred), vei gasi, la acelasi pret, lacul Peggy Sage. Iar la standurile cosmetice din Carrefour, vei gasi, la doar 7 Ron, lacul de la firma Flormar. Eu din acesta am cumparat ieri. Nu stiu inca daca va avea vreun efect, dar il voi incerca la baiatul meu. In speranta ca ti-am putut fi de folos, iti doresc... unghii mari si frumoase! Corina (Iasi)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa sti ca nu e bine sa rozi unghiile, e foarte urat cand te uiti la cei din jur si vezi ca au unghi sanatoase, mari si mai ales frumoase.Eu iti dau un sfat:NU E BINE SA ROZI UNGHILE, de acum inainte trebuie sa ai unghi frumoase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si eu mi le-am ros si aratau jalnic si ma uitam la fetele din clasa ce unghi mari au si ce frumoase is asa ca m-am gandit sa le mai rod si am rugato pe mama si pe colega de banca ca daca ma mai vede cu unghiile in gura sa-mi dea peste manai asa am scapat dar nu poti doar asa pentru. ca trebuie sa ti le cureti si bagale 5 min. in fiecare seara in ulei de masline asa o sa ti se intareasca pentru. ca cum ti leai ros is subtiri si chiar daca nu ti le mai rozi cand cresc un pic mari cum se rup du-te la farmacie si ia-ti un tratament pentru. unghi si nu costa cam max. 20 lei nu mai mult asa am facut eu si ia-ti si calciu ca sa le intareasca mult succes ai sa vezi ce bine i cu unghi mari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Sora mea are problema asta de isi roade unghiile, intr-o zi m-am hotarat sa o ajut sa se dezvete de ticul asta asa ca am incercat o solutie de ai parfuma degetele, desi are un miros bun gustul e oribil.nici ei nu-i place big grin. dar speram aman2 sa se dezvete de ticul asta.incercati si voi.

succes!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca exista in comert niste solutii speciale care au un gust amar!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sa stii ca si eu imi le rodeam/ rod sau mi se rup cand incerc sa le las mari o data sau 2 ori le-am avut mari apoi mi s-au ruptcryingcryingsi ma uit la prietenele mele ca au ungii mari vreau si eu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acest raspuns il doresc si eu