| Ramonaaaa a întrebat:

Cum pot sa scriu cu caciulita pe "a", codita la "t "? Intelegeti ce vreau sa spun cred happy.
Multumesc :*

Răspuns Câştigător
| Graphee a răspuns:

Bună Ramona,
Înţeleg ce vreau să zici, adică 'Ă'; 'Ţ'; 'Ş' şi aşa mai departe... Păi dai la Start, apoi apeşi pe Settings, Control Panel. Apoi dai pe Regional and Languace Options. (globul acela, de pe al patrulea rând, este lângă Scanners and Cameras) Odată ce apeşi pe Regional and Languace Options, îţi va apărea pe primul dreptunghi, Regional Options, apeşi pe al doilea Languaces. Apoi apeşi pe Details. Îţi va apărea pe primul dreptunghi Settings, şi mai jos la Installed services îţi apare limba Engleză, respectiv EN. Dai pe dreptunghiul cu Add... şi îţi apare Add Input Languace, iar mai jos tot limba Engleză (English). Apeşi pe scris şi îţi va apărea mai multe limbi, apeşi pe R, şi îţi apare Romanian. Dai click pe dreptunghiul cu Ok, apoi apeşi pe Apply şi din nou Ok.

Numai bine.

7 răspunsuri:
| Emena a răspuns:

Http://www.diacritice.ro/.Pe mine m-a ajutat

| vreauTotulSauNimic a răspuns:

Trebuie sa iti setezi calculatorul in limba romana...

| birdie14 a răspuns:

@EmElena Acest site este pentru Windows vista, si tu nu ai de unde sa stii ce fel de Windows foloseste Ramona.
Iti recomand site-ul asta: http://srv.diacritice.com/
Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Am vazut ca cei dinaintea mea ti-au dat raspunsuri destul de complicate. Cel mai simplu mod este sa apesi SIMULTAN tastele Shift si Alt. Ca sa vezi daca ti-ai schimbat limba din Engleza in Romana, jos in dreapta trebuie sa apara RO in loc de EN. Diacriticele ă, ţ, ş se obtin cand esti in modul RO apasand tastele
[ pentru ă
] pentru î
; pentru ş
' pentru ţ
\ pentru â
Vezi ca toate aceste taste se gasesc in dreapta tastaturii.
O zi buna!
P.S: Cand esti pe modul RO y devin z si z devine y.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe lângă răspunsul lui Aiscrim, ar mai fi o variantă
Scrii textul fără diacritice și el va fi subliniat cu roșu. Atunci, îl selectezi, dai click dreapta și vezi opțiunile.

| Tabara_Florin_1985 a răspuns:

Cum pot sa scriu cu caciulita pe "a"?