| mentholinks a întrebat:

Cum poti sa-ti dai seama cum esti cu adevarat? Adica majoritatea oamenilor se cred buni in general dar totusi multi spun ba ca lumea e rea sau ca oamenii sunt rai. Deci cum iti dai seama in ce categorie sa te integrezi?

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca nu esti curios ce face altul si ajuti pe altii nu oferind bani te consideri om bun. Persoanele singuratice pot fi bune pentru ca nu au treaba cu nimeni

| RAY a răspuns:

Prin experiente man, stii cel mai greu e sa te descoperi pe tine

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nimeni nu e bun sau rau in totalitate, toti suntem buni in anumite contexte, rai in altele. Este atat de important pentru tine sa fii intr-una din cele doua categorii? Nu cred.
Oamenii sunt complecsi, nu are sens sa ii categorizezi buni-rai, prosti-destepti. Eu pot sa cunosc un om care sa ma ajute si sa-l consider bun, tu poti sa-l cunosti mai bine, sa stii ca-si bate nevasta acasa, si sa-l crezi rau.
Important e sa te cunosti in asa fel incat sa-ti cunosti calitatile, defectele, limitele, asta te ajuta sa nu iei decizii proaste si sa ai incredere in tine. Etc.

| Endoryus a răspuns:

Eu stiu deja in ce categorie ma incadrez. Trebuie si tu sa te prinzi singur de persoana ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești praf și patetic

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Am inteles cioaro.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiind autentic

| EcceHomo a răspuns:

Nu ştiu.
Eu mă cred o javră, şi asta şi sunt.big grin

| mentholinks explică (pentru EcceHomo):

Misto. Ai o problema in minus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EcceHomo):

Idem happy

| IoanaRoman09 a răspuns:

Mi se pare o prostie sa faci asta daca integrarea nu vine de la sine...gen sa nu incerci s-o faci tu acum doar pentru ca vrei prieteni.
Sau...is eu prea antisociala? neeeh

| gabriielaaa a răspuns:

Depinde uneori decizia ta poate fii pentru uni rea si să zică că esti om rău. În mare parte nu cred că sunt oameni răi sau buni cu decizii rele sau bune. Poate că tu vei lua decizi bune si lumea te va vedea om bun. Contează cum te vezi tu si caracterul tău nu lasă alți să hotărască cine esti.

| AlMaDi a răspuns:

Cred ca doar tu ai puterea sa iti dai seama de acest lucru, daca esti o persoana buna sau nu.
Am inceput sa cred in ultima vreme, ca toti oameni sunt buni, iubitori, doar ca toti vedem aceste valori morale, ca pe niste comori. Si ce faci cu comorile? Le ascunzi.
Din dorinta de a nu fi raniti de alti, ne ascundem aceste sentimene.
Omul nu poate fi doar bun, este si rau. O data ce intelegi asta, nu mai stai sa te intrebi daca esti un om bun sau rau.