| anonim_4396 a întrebat:

Cum publici o carte?
Cum găseşti o editură?
Ce şi cât plăteşti să o publici?
Există cineva care îţi corectează în caz de greşeli gramaticale etc? Sau să îţi dea o părerea dacă e ok formulată?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum publici o carte? Pe banii tăi.
Cum găseşti o editură? Cauți pe Internet.
Ce şi cât plăteşti să o publici? Depinde de lungimea textului și numărul de exemplare pe care le dorești. Nu te aștepta la 100 de lei.
Există cineva care îţi corectează în caz de greşeli gramaticale etc? Da, contra cost.
Sau să îţi dea o părerea dacă e ok formulată? Da, un critic literar,
Dar dacă simți tu că e ok, nu te lua după el. Dacă totuși nu e ok, vei afla repede, nu o cumpără nimeni.
Nu acestea sunt problemele, stimate domn, ci să o scrii. Vorba lui Jizăs Craist, acolo e scrâșnirea dinților.

| Nemessys a răspuns:

Eu te as sfătui sa o publici sub forma de e book pe un site. Un mic search pe google despre cum sa faci un site, cum sa încarci un document care poate fi descarcat contra cost și gata, ai rezolvat. Știi care este partea buna? Tu plătești doar host ul și domeniul site ului, atât. Iar oricine îți ia cartea, tu primești 100% din suma aia pentru ca este e book. Iar un e book poate fi copiat de 10000 de ori fără niciun cost. Comparând cu o carte fizica care are ceva costuri de tipărire și mai multe bătăi de cap.

| TimmyTim a răspuns:

Ca sa publici o carte trebuie sa cauti o editura care sa ti-o publice.
Edituri gasesti pe internet, o cautare de 10-15 minute si ai rezolvat.
De obicei cand vrei sa publici o carte ea este intai "inspectata" din punct de vedere gramatical si al ideilor/subiectului/formularii/etc.
Pentru preturi nu am raspuns pentru ca nu am facut asta niciodata, dar sigur editura respectiva iti va prezenta anumite oferte.