| BlackSulphur a întrebat:

Cum putem diferentia cunoasterea de necunoastere?

2 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Crede si nu cerceta". Vreau sa zic catrebuie sa-ti traiesti viata amice nu sa iti bati capul cu intrebarile eterne despre ea care NICIODATA nu vor primi raspuns ("Traieste-ti viata! Si asa nu scapi viu din ea.").Nu trebuie sa treci in ea ca gasca prin apa dar nici sa te iei la tranta cu ea.Asa e cel mai bine.Te vei simti impacat cu tine insuti, si vei dormi mai bine big grin.Si cred ca dorinta de cunoastere ar trebui sa se opreasca exact in momentul in care te framanta asa de tare incat treci intr-o lume paralela cu mintea iar corpul tau ramane aici, fiind absent de la orice si facand totul din reflex.Bine asta a fost un raspuns mai psihologic dar sunt sigur ca ai inteles.

| commonuser a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Adevarat. Ignoranta este extrem de comfortabila...modul de viata pe care il prezinti tu se rezuma la a nu-ti folosi creierul(pe care l-ai primit de la dzeu, nu ti-e rusine sa nu-ti folosesti darurile?), sa te increzi in oamenii mari(cum ar fi preotii) care toti cauta sa se imbogateasca pe seama ta si nu dau un ban pe tine si sa mori, dupa o viata irosita si exploatata de altii. Nu?