| Liceanul a întrebat:

Cum sa fac sa am simtul umorului bine dezvoltat fara sa astept mult timp?

12 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Simtul umorului il ai in gene, tine de inteligenta si se dezvolta prin cultura - adica mult citit literatura de calitate, vazut filme de calitate, piese de teatru de calitate

| Liceanul explică (pentru mixxjim):

Ti-as da vot, dar inca nu-s senior.

| Liceanul explică (pentru mixxjim):

Nu e in gene.Trebuie dezvoltat, ca il are toata lumea.

| mixxjim a răspuns:

Se pare ca toata lumea e-n eroare, numai tu stii ca se poate dezvolta peste noapte. Atunci de ce ai mai intrebat aici, daca stii deja totul? Vezi ca minunile scrise prin cartile motivationale, de autodezvoltare si psihologie popularizata mai sunt si chestii de marketing, nu neaparat adevarate toate si intotdeauna. Presupunand ca-l ai deja in gene, ca ai si ceva inteligenta, mai ramane doar sa treci la cultivat, asa cum ti-am spus. Acum ramane de vazut cat poti face intr-o noapte, ca pastile inca nu s-au inventat happy Succes!

| Liceanul explică (pentru mixxjim):

Multam! Si nu e nimeni in eroare! Si nici nu cred ca le stiu eu pe toate, dar asta e PAREREA MEA omule! Aaaah, da doamne ca pastila aceea sa apara la stirile de maine! Si n-am zis ca se poate dezvolta peste noapte, ci doar ca se poate.

| Vi003 a răspuns:

Simtul umorului se cultiva in timp. Nu poti sa transformi peste noapte un magar intr-un fin observator. Citeste mult, inconjoara-te de oameni de calitate, invata-te sa vorbesti putin si bine si rezultatele ai sa le vezi si tu si cei din jurul tau.

| sayWhaaat a răspuns:

Eu am simtul umorului cel mai bine dezvoltat din grupul meu de prieteni, si in general sunt o persoana amuzanta.
Ideea e ca modul in care spun o poveste, o gluma, vine in mod natural, e greu de explicat.
Sunt constient de faptul ca sunt printre putinele persoane care au norocul de a se naste asa, dar cred ca asta se mai si cultiva.
In orice caz, in scurt timp nu se poate happy.

| Liceanul explică (pentru sayWhaaat):

Error! Simtul umorului il are toata lumea.Trebuie doar dezvoltat.Am auzit ca sunt persoane care in trecut nu erau deloc amuzante si acum au un simt al umorului de n-ai treaba.

| Never4ever a răspuns:

Simtul umorului nu se dobandeste peste noapte, e ceva cu care te nasti iar daca nu il ai si vrei sa-l dobandesti dureaza timp...

| Liceanul explică (pentru Never4ever):

Bine ca si tu crezi ca se poate capata.
Error!:Toata lumea are simtul umorului, dar trebuie dezvoltat.

| Never4ever a răspuns (pentru Liceanul):

Sa zicem ca il are toata lumea cum spui tu dar unii nu il au asa de bine dezvoltat iar daca vor sa-l obtina dureaza destul.

| Liceanul explică (pentru Never4ever):

"Simtul umorului nu se dobandeste peste noapte"-Se pot intampla multe peste noapte.