| SERIALS a întrebat:

Cum sa imi antrenez memoria ca sa reusesc sa invat multe lucruri? Sunt exercitii?

2 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Dap. Citesti mai mult, mermorezi mai mult si astfel iti dezvolti mai mult memoria si capacitatea de concentrare.
Bei o cafea, cafeaua iti imbunatateste capacitatea de concentrare, fiind concentrat retii. Deci poti sa iei orice te ajuta la concentrare si sa elimini din jurul tau tot ce te distrage.
Nu incerca sa te fortezi mai mult decat este cazul, impuneti un timp limita si mai ia si o pauza, poti revenii oricand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invatarea unui instrument muzical poate fi placut, la fel si sahul, dar nu te face sa memorezi mai repede la matematica de exemplu, este doar o conceptie falsa.
E adevarat, esti bun in lucrul pe care il practici, si ai capacitatea de a memora mai bine lucrul acela, pentru ca il intelegi mai bine.
Un elev daca nu a fost atent la matematica in clasele primare nu va fi atent in clasele gimnaziale, poate daca ar lua totul de la 0.
E vorba de munca si perseverenta intr-un lucru.