| ViseColorate_4467 a întrebat:

Cum sa imi ingrijesc tenul? Am 15 ani si tenul normal[fara cosuri, doar puncte negre, iarna este putin uscat, dar nu foarte tare]. Nu as vrea sa incep de la varsta aceasta sa ma dau cu tot felul de creme, vreau doar sa il ingrijesc atat cat trebuie in asa fel incat sa fie curat si sa arate frumos si luminos.

3 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

La 15 ani doar ti-l cureti cu apa calduta. De altceva nu e nevoie. Poate doar vara la mare o crema cu ph neutru pentru hidratare si la plaja crema de fata cu grad ridicat de protectei

| LoryM22 a răspuns:

1 Coaja de la o rosie(mai goroasa)
2 Albus de ou si malai

Exista o alternativa la saloanele cosmetice, mult mai ieftina de altfel: o masca de fata pe baza de albus de ou si malai.
Se ia un albus de ou pe care il bateti bine pana ajunge spuma. Peste aceasta spuma adaugati doua linguri de malai, amestecati si aplicati pe tenul curatat in prealabil. Dupa ce se usuca, indepartati masca cu un tifon curat si apoi va clatiti fata cu apa calduta.

| ~kostynela~ a răspuns:

Si eu am 15 ani si in fiecare zi ma spal cu apa si sapun pe fata(stiu ca suna ciudat dar e foarte eficient)
aaaaa, si inca ceva nu folosi sapunuri ieftine pentru fata(de ex palmolive etc), cel mai recomandat e dovewinking
:*