| Dilaa98 a întrebat:

Cum sa invat logic, si nu mecanic? Niste sfaturi va rog!

6 răspunsuri:
| Iama a răspuns:

Invata sa gasesti legaturi intre lucruri si ajut si niste imagini... Cere si sfatul unui profesor si o sa-ti explice mai bine:*

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

In primul rand trebuie sa te relaxezi inainte. Apoi parcurgi materia, notand punctele asupra carora trebuie sa revi, sub forma schematica.Revi asupra fiecarui punct in parte, cu un conspect, pe care-l memorezi-nu ca pe o poezie, ci cu ale tale cuvinte.Alterneaza materiile si lasa mai la sfarsit pe cele care implica cifre, ani sau formule.Importanta este relaxarea, folosirea notitelor si concentrarea asupra materiei.

| slowswag a răspuns:

Cu scheme

| WhiteLover a răspuns:

Ia notite pe o foaie, scrie notitele asa cum le intelegi tu, cum e logic pentru tine, si incearca sa inveti asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhiteLover):

Da si invata cu un atlas in fata, cu niste imagini legate de acea lectie.

| Lysander a răspuns:

Eu îmi făceam un mic rezumat cu ceea ce aveam de învăţat + ce prindeam din clasă şi îmi era foarte uşor tongue