| pornotash a întrebat:

Sunt in Spania de cateva lunii si am ramas fara munca ma astept din clipa in clipa sa fiu data afara din apartamentul in care stau cu chirie actele le am pierdute de 2 lunii banii nu mai am decat 10 euro si familia mea ce pot sa zic e ca nu vrea sa auda de mine din diverse motive dar ce vreau sa va intreb este cum plec din Spania inapoi in Romania unde ma voi duce la un prieten pana gasesc un job sau ceva acolo? Nu am acte nu am banii si am inteles ca al ambasada Romaniei se elibereaza o foaie de calatorie in cazul in care nu ai acte bun am facut poze si am o copie dupa buletin si pot sa imi fac foaia de calatorie dar acum apar alte 2 probleme majore : Nu am decat 10 euro si foaie de calatorie este 60 de euro plus drumul cu autocarul 90 de euro(preturile sunt fixe pentru ca m-am informat ) Si cum pot face rost de 150 de euro in total stiind ca aici nu mai am de munca nu am pe nimenii si banii de chirie nu mai am si ma astept sa plec din clipa in clipa cand vine proprietarul? va rog ajutati-ma cu ideii cum fac rost de acei banii sa plec in tara unde singurul prieten adevarat care il mai am ma primeste la el pana imi gasesc ceva de munca in Romania, pentru ca aici nici munca nici casa nu am nici banii sa plec HELP! Va rog mult ajutati-ma cu o ideee

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Mergi la ambasada si explica-le situatia. Spune ca ti-au fost furate actele si banii, atunci cand mergeai sa te ocupi de plecare.De obicei ei cunosc posibilitatile de repatriere in asemenea cazuri.

| pornotash explică (pentru Danut_Popa_1961):

Buna ideea ta o sa ma duc si am sa le explic ce am scris si aici m-ai sus chiar mai in detaliu toata problema... multumesc mult o zi placuta!

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ia legatura cu el sa iti dea bani pentru drum, daca nu mergi la ambasada si le zici situatia daca nici asa nu merge ai pus-o. In mod normal ar trebui sa dea roade.

| pornotash explică (pentru mgtow):

Prietenul meu este inca intretzinut de parintii lui chiar daca are 20 de ani ca si mine....pt ca el nu are de munca acolo deci banii nu ar cum sa imi trmita mai ales 150 de euro care pentru banii din Romania sunt cam 5 milioane lei vechi cred...si el neavand de munca..intelegi? deci sunt disperat nici eu nu vad nicio solutie de aceea am zis totusi sa scriu pe acest site problema asta fara solutie

| mona a răspuns:

Pai lucra undeva la negru pana obtii suma de care ai nevoie

evenso
| evenso a răspuns:

Buna,
Nasoala situatie, probabil prietenul tau nu are cum sa-ti trimita bani daca tu nu ai acte, deci ori vinzi ceva daca ai, ori lucrezi ceva pe zi ( la negru ), sau ma gandesc ca daca este o biserica romana du-te si cere de la preot sa te ajuta - concret cu bani.

| pornotash explică (pentru evenso):

Prietenul meu este inca intretzinut de parintii lui chiar daca are 20 de ani ca si mine....pt ca el nu are de munca acolo deci banii nu ar cum sa imi trmita mai ales 150 de euro care pentru banii din Romania sunt cam 5 milioane lei vechi cred...si el neavand de munca..intelegi? deci sunt disperat nici eu nu vad nicio solutie de aceea am zis totusi sa scriu pe acest site problema asta fara solutie

| evenso a răspuns (pentru pornotash):

Cum am scris, chiar daca ar avea prietenul tau bani, nu ar putea cum sa-ti trimita daca tu nu ai acte, nici o banca nu iti va da bani fara acte.
Mai multe solutii pentru problema ta nu imi vin in cap momentan decat ceea ce am scris deja.

| pornotash explică (pentru evenso):

Multumesc frumos oricum pentru ca ai citit problema mea si ca ai incercat macar...dar daca esti amabil sau amabila poti intreba si altii prietenii cu privire la problema asta poate are cine o rezolvare si nu ezita sa mi-o trimitzi aici merita incercat as aprecia mult! sunt pe pragul sa stau si pe strada mai am 2 sapt din chirie...

| evenso a răspuns (pentru pornotash):

Cu placere, daca o sa am o informatie in plus referitor la problema ta te voi anunta.

| pornotash explică (pentru evenso):

Ok mersi frumos pentru ajutor si pentru tot interesul acord este chiar important!

| MrSoapte a răspuns:

La ambasada e singura varianta! Sau, apeleaza la prieteni sa-ti trimita bani!

| pornotash explică (pentru MrSoapte):

Multumesc pentru raspul tau! am sa incerc dar fara banii nu cred ca o sa trmita in tara sad

| GoddessMaui a răspuns:

Trebuie sa te expluzeze.