| anonim_4396 a întrebat:

Cum se calculeaza media notelor?

Răspuns Câştigător
| RaLuX_5234 a răspuns:

Depinde la ce materie...la materiile la care dai teza se face suma notelor din oral : cate sunt X 3 + nota de la teza : 4
de exp daca ai in oral notele 7, 9, 10 si in teza 9
media=[(7+9+10):3x3+9]:4=8, 75; adica 9
la materiile la care nu dai teza se face doar suma notelor : la cate sunt
exp:8, 9, 8
media=(8+9+8):3=8, 33; daica 8... sper ca te-am ajutatwinking

8 răspunsuri:
| alessia a răspuns:

Ca media aritmetica. le aduni si le imparti la cate sunt.tonguede ex. 10+10=20:2=10tongue

| emima a răspuns:

Daca e cu teza se calculeaza:3*media notelor*teza impartyt la 4

| Ađııa a răspuns:

Sa zicem ca ai notele: 10, 10, 9, 8
1. Le aduni
2. Le imparti la nr. lor (aici 4)
3. Le inmultesti cu 3
4. Aduni cu teza
5. Imparti la 4

Si gata happy Funda?batting eyelashes

| AyameXx a răspuns:

Se aduca toate notele si se imparte la numarul lor
De exemplu ai 10, 10 si 9
Le aduni si iti da 23 si asta imparti la cate note sunt adica 3
29:3
Sper ca te-a ajutat

| (¯`·._.·[ Bella ]·._.·´¯) a răspuns:

Ca media aritmetica :d

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aduni toate notele si le imparti la cate sunt

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai...media ta se face astfel:sa zicem ca ai un 10 un 9 si un 7, se aduna 10+9+7=26:3(pentru ca sunt 3 note)=8, 2 deci se rotunjeste la 8... SPER CA TEAM AJUTAT! pup:*

| Dexteo a răspuns:

De exemplu ai un 8 un 7 si un 4... 8+7+4=19 care in il impartesti la 3 (pentru ca sunt 3 note) big grin rezultatul este 6, 33