| radioboy a întrebat:

Cum se calculeaza media in liceu? totalul notelor+ teza : la? sau cum e?

Răspuns Câştigător
| Flaviucu a răspuns:

Pentru materiile la care se dau teze media va fi egala cu media aritmetica a notelor, inmultit cu 3, totul impartit la 4.
De exemplu:
notele sunt 7, 9, 9, 6, iar nota la teza 8. Media = [(7+ 9+9+6) / 4 *3 +8]/ 4 = (7.75 *3 +8)/ 4 = (23.25+8)/4 = 31.25/4 = 7.81 si se va rotunji la 8.

| Hieer a răspuns (pentru Flaviucu):

De acord cu tinelaughing

| biancadinu99 a răspuns (pentru Hieer):

Si eu laughing

| Hieer a răspuns (pentru biancadinu99):

.laughing

| biancadinu99 a răspuns (pentru Hieer):

laughing rolling on the floor Daca asa e laughing laughing! big grin

| Hieer a răspuns (pentru biancadinu99):

...laughing nici eu nu stiu sigur...tonguelaughing

| biancadinu99 a răspuns (pentru Hieer):

Sincer stiam ca se calculeaza ceva de genu, da daca ma pui sa fac acum fara sa m auit acolo..NU STIU! rolling on the floor rolling on the floor

| Hieer a răspuns (pentru biancadinu99):

Stiam si eu dar in alt fel, dar da tot acelasi rezultat : media generala*3+teza supra 4... da acelasi rezultat...doar ca aia e alta ecuatie.happy

| biancadinu99 a răspuns (pentru Hieer):

big grin

9 răspunsuri:
| CannbalCorpse a răspuns:

Notele la oral inmultit cu 3 plus teza impartit la 4.
Sper că te.am ajutat! O seară bună!