| nebunatica2967 a întrebat:

Cum se egaleaza reactiile la chimie cryingx-(?
dau funda

Răspuns Câştigător
| Bogdan9183 a răspuns:

Adaugi coeficienti astfel incat de o parte si de alta a egalului ( reactantii si produsii de reactie ) sa fie respectata legea conservarii atomilor ( cati atomi din elementul X intra in reactie, tot atatia trebuie sa iasa ).

Alt exemplu pe langa cel al lui Candice :

H2 + Cl2 = HCl

Intra 2 atomi de Hidrogen si 2 de Clor dar iese o molecula de acid clorhidric ( care contine un atom hidrogen si un atom clor ).
Amplifici HCl cu 2 -> H2 + Cl2 = 2 HCl

Asa ne invata pe noi in clasa a 7-ea :

Intra 2 atomi Hidrogen, ies 2 atomi Hidrogen.
Intra 2 atomi Clor, ies 2 atomi clor.

2 răspunsuri:
| Pho3nix a răspuns:

Cauta un lant sau o funie sa le legi intre ele. Vezi sa nu scape.

| Candice a răspuns:

Deci adaugi coeficientii adica nr pus in fata substantei chimice astfel incat egalitatea sa fie adevarata.
De exemplu

H2 + O2 --> H2O
se egaleaza astfel:
H2 + 1/2 O2 --> H2O
pentru ca, coeficientii de la oxigen se simplifica ( 2 cu 2 )
Daca ai probleme da-mi un mesaj.
Succes.