| anonim_4396 a întrebat:

Cum se egaleaza o ecuatie la chimie?

2 răspunsuri:
| betsy a răspuns:

Trebuie sa pui coeficienti in dreptul anumitor reactanti si produsi de reactie astfel incat numarul de atomi din fiecare substanta care reactioneaza sa fie acelasi cu numarul de atomi din substanta respectiva din produsii de reactie. Exemplu: C+"2"H2=CH4. "2" este coeficient. Intr-o molecula de CH4 se gasesc 4 atomi de H, dar reactioneaza doar 2 atomi. Daca pui "2" la molecula de H2 reactioneaza 2 molecule, deci 4 atomi. La C nu mai e nevoie de niciun coeficient.

Alte exemple: "2"Al+"3"O2="2"Al2O3, "2"CaCO3="2"CaCO2+O2, "2"H2O="2"H2+O2, 2Na+S=Na2S. Sper ca te-am ajutat!winking

| Diana915 a răspuns:

Te uiti in stanga egalului,vezi ce nr de atomi din primul element ai,daca mai ai altul aduni la nr ala,apoi te uiti in dreapta egalului si faci la fel,vezi daca e acelasi nr,daca e,treci la urmatorul element si faci la fel, daca nu e, pui in draptul elementului o cifra care inmultita cu nr de elemente pe care il ai tu in dreapta sa fie egal cu nr.de elemente din stanga. Apoi treci in stanga la urmatoul element si repeti procedeul pana se termina ecuatia.