| patiiipatiii a întrebat:

Cum se fac diacriticele pe program de scris?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Undeva în josul ecranului ai un EN.
Asta însemnînd engleză.
Dacă dai click pe acesta și se schimbă în RO înseamnă că în programul calculatorului tău este implementată
scrierea în limba română și deci cu diacritice.
Dar nici aceasta nu e de ajuns.
Pentru că în cazul scrierii pe românește, o serie de taste nu mai corespund cu ceea ce vei bate tu.
De exemplu, pentru a scrie litera „ă" trebuie să tastezi tasta care corespunde acoladei și parantezei pătrate. ( stînga ). Cea de dreaptă corespunde lui „î".
În total sînt vreo 20 de modificări.
Caută printre colegi sau prieteni pe cineva care să te ajute în acest sens.