| YukiMady a întrebat:

Cum sa pun diacriticele?

Răspuns Câştigător
| BubblesDoubleS a răspuns:

Sunt mai multe metode, eu îți zic doar 2 metode.
1. Descarci de aici maparea pentru tastatură
http://diacritice.ro/cum_sa_scrii_cu_diacritice_in_windows_vista mai in josul paginii.
Acolo scrie de windows vista, dar merge si pentru xp și windows7.

SAU
Metoda a 2-a
Start->Control Panel->Date, Time, Language, and Regional Options-> Add other language->Languages, click pe Add, alegi „Romanian" și ok.
Iar acum ca să scrii cu diacritice, apasă butoanele din partea stângă a butonului Enter.

4 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

DIACRÍTIC adj. semn ~ = semn grafic care modifică valoarea fonetică a unei litere.
Adica la s pui, si devine ş.

| Artemisia a răspuns:

Cu mainile.

| CookieMonsterDeea a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai calculatorul setat pe limba Romana. Apoi diacriticele sunt: ă î â ş ţ adica tastele [ ] \; ' / pe limba engleza. Sper ca te-am ajutatwinking!

| Lollittta a răspuns:

La windows xp in dreapta jos (in bara) iti scrie EN. Daca dai click ar trebui sa iti dea optiunea RO. Dupa ce selectezi, semnele se schimba, iat diacriticele sunt cele cu :; " ' >,