| viorel96 a întrebat:

Cum se joaca butoiase?

3 răspunsuri:
| Izzaabellaa a răspuns:

Imi pare rau am cautat pe google si n-am gasit cum se jaoca mi-ar fi placut sa te pot ajuta

Sarbatori Fericite!

| CristianoRonaldo13 a răspuns:

1.Se aseaza piesele de la dreapta spre stanga, si formezi 3 coloane a cate 2 piese si cele trei coloane din stanga sa fie formate din cate 3 piese.
2.Arunci cu zarul, iar piesele vor avea mare legatura cu zarul, deci sa zicem ca ai dat 5 si 3, cobori o piesa de la 5 si o piesa de la 3, apoi sa zicem ca dai 2 si 1 cobori o piesa de la 2 si o piesa de la 1 si tot asa le cobori pana ai ajuns sa numai ai nici o coloana sa fie toate culcate jos.
3.Acum trebuie sa le ridici, dai cu zarul si sa zicem ca-ti pica 6-3 in cazul asta ridici o piesa de la 6 si o piesa de la 3, apoi dai 4-2 ridici o piesa de la 4 si una de la 2 si tot asa pana ajungi sa ai coloane ca la inceputul jocului, inca ceva ex: daca dai 5 si 5 ridici 2 piese de la coloana de pe randul 5.
4.Si in cele din urma dupa ce ai ridicat toate piesele si ai obtinut coloanele ca la inceputul jocului, incepi sa dai cu zarul sa zicem ca dai 4-6 scoti cate o piesa de la 4 si una de la 6 si le scoti de pe tabla de joc si tot asa pana le scoti pe toate si daca le-ai scos pe toate inaintea adversarului esti declarat castigator.
Sper ca te-am ajutat!

| clIc a răspuns:

1.Se aseaza piesele de la dreapta spre stanga, si formezi 3 coloane a cate 2 piese si cele trei coloane din stanga sa fie formate din cate 3 piese.
2.Arunci cu zarul, iar piesele vor avea mare legatura cu zarul, deci sa zicem ca ai dat 5 si 3, cobori o piesa de la 5 si o piesa de la 3, apoi sa zicem ca dai 2 si 1 cobori o piesa de la 2 si o piesa de la 1 si tot asa le cobori pana ai ajuns sa numai ai nici o coloana sa fie toate culcate jos.
3.Acum trebuie sa le ridici, dai cu zarul si sa zicem ca-ti pica 6-3 in cazul asta ridici o piesa de la 6 si o piesa de la 3, apoi dai 4-2 ridici o piesa de la 4 si una de la 2 si tot asa pana ajungi sa ai coloane ca la inceputul jocului, inca ceva ex: daca dai 5 si 5 ridici 2 piese de la coloana de pe randul 5.
4.Si in cele din urma dupa ce ai ridicat toate piesele si ai obtinut coloanele ca la inceputul jocului, incepi sa dai cu zarul sa zicem ca dai 4-6 scoti cate o piesa de la 4 si una de la 6 si le scoti de pe tabla de joc si tot asa pana le scoti pe toate si daca le-ai scos pe toate inaintea adversarului esti declarat castigator.
Sper ca te-am ajutat! happy