| anonima_4990 a întrebat:

Cum se joaca cruce?laughing

Răspuns Câştigător
| virusel a răspuns:

Cruce se poate juca in 4, 3 sau 2.
De obicei, cine se incumeta sa faca cele mai multe puncte(1=33 pct, 2=66 pct, 3=99 pct, 4=132 pct, s. a. m. d.-mentionez ca acele puncte mai mari [33, 66, 99,...] se obtin in urma adunarii cartilor => zeca, e 10 puncte, nouarul nu se pune, popa e 4 puncte, and so on) poate sa aleaga care culoare va fi tromf (sau tronf?! ). Tromful duce tot(in afara de carte de aceeasi culoare, dar mai mare decat tromful pe care l-ai dat tu).
Strigarea: cand ai popa si dama de aceeasi culoare si e randul tau sa dai o carte, poti "striga". Pui dama si tii in minte ca la punctele finale adunate din carti trebuie sa adaugi inca 20 de puncte(doar strigarea la tromf e 40 de puncte).
Daca se joaca in 4 si echipa adversa nu are tromf se refac cartile. In caz ca se joaca in 3, se refac cartile doar daca toti tromfii sunt la o singura persoana. Daca se cere tromf si nu mai ai tromf in mana, poti da orice culoare. Daca se cere verde(spre ex.) si nu ai, poti da ori tromf(desigur, daca ai) ori alta culoare, indiferent

5 răspunsuri:
| AdeeXd a răspuns:

Ce e aia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care e tromful?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Virusel mersi mult ca tot joaca astia pe la mine prin zona si stau si ma uit ca prostu si nu inteleg nimic rolling on the floor mersi mult xD

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se joaca cruce

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E proata