| Emisary1 a întrebat:

Imi poate spune cine-va cum se joaca cruce? mai detaliat putin.

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Numai jucând cu cineva care ştie jocul bine te vei putea perfecţiona. Este un fel de Licitaţie, cărţile ca valoare punctuală descrescătoare fiind : As, Zece, Popă, Damă, Valet, Nouă.
Se poate juca în trei ( fiecare pentru el ) sau mai bine doi cu doi ( perechi ). Cei doi se vor ajuta reciproc pentru a realiza punctajul licitat dacă sunt la joc, sau să facă cât mai multe puncte eventual pentru a face imposibil realizarea punctajului licitat de adversari.
Când licitezi ( de la unu la cinci - maxim ) dacă nu ai cărţi bune poţi renunţa la licitat spunând pas, dar dacă eşti ultimul şi toţi au zis pas eşti obligat să spui minimum măcar, deci unu.
Cărţile perechi ( damă - popă ) sunt importante reprezentând 20 de puncte iar în cazul în care acea culoare este anunţată ca tromf ( atuu ) perechea reprezintă 40 de puncte.
Đacă licitezi 1 trebuie să faci minim 33 puncte.
2-66
3-99
4-132
5-165
Cărţile de joc au următorul punctaj : As - 11 puncte, Zece - zece puncte, Popă - 4 puncte, Damă - 3 puncte, Valet - două puncte, Nouă - fără valoare. Dacă unul dintre jucători are 4 de 9 poate anula jocul respectiv şi de asemenea dacă are sub 10 puncte. Dacă ceilalţi jucători nu au culoarea respectivă pot de asemenea anula jocul.
Mult succes!