| anonim_4396 a întrebat:

Cum se numeşte obicetul din imagine la care scandează domnul respectiv?
http://www.facebook.com/....../photo.php

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Porta-voce

2 răspunsuri:
| AdiSR a răspuns:

Megafon, portavoce

| h05t4g3 a răspuns:

MEGAFÓN, megafoane, s. n. 1. Difuzor de mare putere, folosit pentru transmiterea programelor sonore în piețe, pe stadioane etc. 2. (Nav.) Ansamblu format dintr-un amplificator și un difuzor, de forma unei pâlnii, folosit pentru transmiterea la distanță a comenzilor; portavoce. 3. Instrument de forma unei pâlnii, folosit pentru comunicări verbale la distanță. – Din fr. mégaphone.
Sursa: DEX '98 (1998)

MEGAFÓN s. portavoce. (Vorbește la ~.)
Sursa: Sinonime (2002) |