| anonim_4396 a întrebat:

Cum se pot evita gandurile de sinucidere?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Youtube legea atractiei

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se pot evita simplu, pentru că sunt compulsive, adică generate automat de un soft care rulează în loop, în buclă. Au cauze profunde și inconștiente. Astfel nu există soluție simplă.
Trebuie luate măsuri din timp. Fiind o boală, nu are de ce să îți fie rușine să comunici despre ele. Asta bineînțeles, nu cu un public larg, ci cu persoane care pot să înțeleagă și să trateze această problemă, un psiholog, un un psihiatru. Și urmarea unui tratament adecvat și personalizat, căci nu există două persoane perfect identice din acest punct de vedere.

| Invictusman a răspuns:

Antidepresivele înlătură gândurile de sinucidere și psihoterapia, dar și dacă te descarci în fata unei persoane dragi, de încredere te poate ajuta foarte mult, dacă nu încredere în nimeni sau nu vrei sa îți afișezi vulnerabilitățile te poți duce la un terapeut, el cu siguranță va fi cea mai potrivita persoana în sensul ca nu te va judeca ci te va ajuta sa înlături/sa elimini aceste gânduri nefirești. Trebuie sa conștientizezi ca e o problema temporara, toți avem momente bune și mai putin bune în viata, urcușuri și coborâșuri dar sinuciderea e o alegere egoista și permanenta din păcate, mai bine încearcă sa lupți chiar dacă ți greu, nu te autodemoraliza, dacă o vei face vei fi catalogat drept un las care nu o vrut sa lupte cu propriile temeri /probleme, vei fi uitat într-un timp foarte scurt, alții poate se vor bucura de acest gest extrem, și vei lasă în urma un gust amar, vei cauza extrem de multa suferință celor dragi, trebuie sa te gândești și la ei.de la gânduri pana la a pune in practica este doar un pas, sfatul meu este sa ceri ajutor și sa nu te închizi în carapacea ta, sa îți exteriorizezi problemele ce te macină, te vei simți mult mai ok, și eliberat.

| Jus7t a răspuns:

Sunt mai multe metode.
Știu de exemplu o persoana care a putut evita asta mergând la psiholog și o alta luând pastile câteva luni.
Dacă ai depresie nu lupta singur, caută ajutor.
În rest ai putea sa te gândești la punctele tale forte, la ce trăsături îți plac la tine, la oportunități de viitor, orice gând care te-ar putea ajuta sa vezi si altceva in afara de rău.

Numai bine.

| Teo29 a răspuns:

Care e cauza?

| anonim_4396 explică (pentru Teo29):

Probleme de sanatate

| Saiko10 a răspuns:

Iti dai seama ca nu vrei sa mori, vrei sa scapi de durere, si chiar daca ti se pare ca moartea este singurul mod prin care poti scapa, trebuie sa stii ca nu este asa, poti sa scapi de durere si inca sa traiesti, si de atunci ai tot restul vietii sa te bucuri de viata.

| CinevaDinPublic4 a răspuns:

Prin rugăciune, diavolul îți trimite gândurile astea că să te facă să te îndepărtezi de Dumnezeu! Nu te sinucide că e păcat!