| anonim_4396 a întrebat:

cum se pronunta corect, se stringe surubul sau se infileteaza surubul?

Răspuns Câştigător
| Silvia a răspuns:

Corect e "se infileteaza". popular se zice "se strange"
Dar... sper ca nu esti si tu pe urmele lui Blindul Ben laughing

13 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Corect e:se strange surubul. Tu nu vezi ca lucrurile merg din rau in mai rau?
S-ar infileta daca nu ne-ar omori criza asta.

| carminaburana43 a răspuns:

Dupa parerea mea corect este:se stringe surubul.

| Gabystelistu95 a răspuns:

Amandoua se pronunta corect

| sorin a răspuns:

Se prinde surubu si gata.happy

| mircea a răspuns:

Se spune in ambele feluri. Depinde ce anume vrei sa subliniezi. Daca ai de reparat ceva si folosesti suruburi poti sa spui la propiu : "se infileteaza surubul". Daca vrei sa prinzi pe cineva cu o minciunica si-l tot intrebi alea, alea pana de da de gol, atunci poti sa spui ca : "se stange surubul", adica se preseaza cu intrebariasupra mincinosului pana se da de gol. De fapt, surubul care se infileteaza, strange piesele intre ele, le preseaza.Simplu, nu?

| machupicchu a răspuns:

Intai se infileteaza si apoi se strange, tot prin infiletare, dar asa se precizeaza faptul de a se infileta strans.

| Elena97M a răspuns:

Eu pronunt; se infileteaza surubul. A strange surubul, eu inteleg altceva.

| Alex >D a răspuns:

Pai. se infileteaza cand e bagat... si se strange cand se slabeste laughing sper ca ai inteles.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Normal ar fi strange surubull de infiletat infiletezi becul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se infileteaza!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se infileteaza surubul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vurut

| andreea_4628 a răspuns:

Se strange surubul!happy