| dyanutza22 a întrebat:

Cum se scapa de invidie?

9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu se prea scapa de invidie

| sabin89 a răspuns:

De sentimentele negative, in general, nu scapam de azi pe maine. Problema de 'a scapa de ele' este strans legata de educatie. Si aici nu ma refer neaparat la educatie in sensul celor sapte ani de acasa, ci mai degraba la aceea care deriva din instruirea scolara. Pe masura ce gradul nostru de cultura creste, ne departam si noi tot mai mult de sentimentele astea neplacute. Deci, rabdare. Continua sa inveti si vei scapa in mod natural de invidie.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Usor.
Scapi pur si simplu.

| WhiteLife a răspuns:

Greu. Trebuie sa vezi nu ce ai tu in lipsa fata de persoana respectiva, ci sa vezi ce ai in plus.
Eu una am scapat greu de invidie, nici nu mia-m dat seama ca sunt invidioasa, intr-un tarziu m-am trezit.
Cred ca trebuie sa ai o vointa enorm de mare si sa fii foarte horata. Altfel nu stiu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

e una din bolile cu care omul se obisnuieste, putini scapa de ea...

| rosettethedesignerofthemasterpieces a răspuns:

Buna intrebare, dar sa stii ca n-are leac, desi cu greu poti s-o stapanesti la un moment dat

| LittleEndian a răspuns:

Încercand sa nu te mai compari cu altii. Trebuie sa te cunosti foarte bine pe tine însăți, sa te multumesti cu ce ai (pentru moment!), cand vezi ca altul are mai mult si sa te apreciezi asa cum esti. Cu cat stima de sine scade, sansele sa creasca invidia sunt din ce in ce mai mari happy

| dyanutza22 explică (pentru LittleEndian):

Asta ar cam merge la un om normal... Eu nu prea am nimic de la viata de care sa ma bucur, traiesc dr pe urma altora si de asta imi vine sa ma bag de tot in pamant...

| jollyjey a răspuns:

Incearca sa nu te compari cu altii, mai ales nu compara partile rele din viata ta cu cele bune din ale altora. Nu iti dori ce au altii, ci mai degraba straduieste-te sa obtii ce ai nevoie pentru tine, ce te face fericita... daca iti doresti cu adevarat o sa scapihappy