| damian478 a întrebat:

Cum se scrie corect o urare de ex paste fericit tuturor

1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Se scrie exact cum ai spus chiar tu:
"Paste fericit".
"Hristos a inviat" -la care se raspunde cu "Adevarat a inviat".
"Sarbatori fericite".

Nu stiu sigur daca se poate ura si "La multi ani!".
Pana atunci, iti urez si eu Sarbatori fericite! Caci ziua de Pasti este pe final.
Peste 50 de zile urmeaza sarbatoarea Cincizecimii (sau Cincizecimea) -sau Inaltarea. Inaltarea este legata de ziua de paste, de aceea se spune la plural "Sabatori fericite".
Sunt 3 sarbatori legate de ziua de paste: moartea, invierea si inaltarea Domnului Hristos.
1. Moartea -este vineri seara.
2. Invierea -este duminica.
3. Inaltarea -este peste 50 de zile de la ziua invierii.