| komadechips01 a întrebat:

Cum se zice corect? Paste Fericit, Pasti Fericite, Pasti Fericit, un Paste Fericit sau Pasti Fericiti? thinking [F. unda]

9 răspunsuri:
| BiancaDenisa a răspuns:

Buna! Se spune corect Paste Fericit sau Un Paste Fericit.Pana nu demult erau corecte ambele variante(Pasti si Paste) dar s-a hotarat ca Paste Fericit sa fie formula corecta de adresare cand faci o astfel de urare.Asa ca, Paste Fericit!

| BiancaDenisa a răspuns:

Si, raspunsul este dat dupa ce am consulat Doom 2 happy

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Nici Paste Fericit, nici Pasti Fericite. Solutia este sa spui simplu:"Sarbatori fericite!"

| KevinAnthony a răspuns:

Cred că e mai puţin important cum se spune. Important e cum simţi sărbătoarea. Totuşi am să-ţi răspund mai explicit: „Paşte" este singularul masculin sau neutru și „Paști", este pluralul feminin.
Indiferent care dintre formele de mai sus o foloseşti, pentru că ambele sunt corecte, important este să faci acordul corect cu atributele care o însoțesc.

| kmarianak a răspuns:

Paste fericit!

| ViVi99 a răspuns:

Paste fercit, respectiv un Paste fericit

| MLSS a răspuns:

Paste fericit :***

| adiinapunct a răspuns:

Paste fericit. Dar nu este gresit nici un paste fericit, avand ca semnificatie o sarbatoare fericita.

| Tender_Marian_1988 a răspuns:

Permiteti-mi sa rad putin! laughing Corect se spune " Pasti fericite! " Cu asta inchei! Daca nu stiti, mai bine nu comentati! Studiati, apoi lasati comentariu! Nu cautati raspunsuri pe net, ma amuzati! PAste mielul, nu omul! PUNCT