| AlexiaAleeeeeeeee a întrebat:

Cum stii ca ai intrat in depresie?
FUNDA

7 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Esti suparat, n-ai chef de viata, te gandesti la un lucru anume care te intristeaza, n-ai chef de vorba, de citit, de ascultat muzica, de facut sport sau de jucat jocuri, n-ai nicio motivatie. Apar si unele simptome: dureri de cap, oboseala, irascibilitate, slabiciune, etc.

| SilentRain a răspuns:

Cand cauti cablul de usb sa te spanzuri, si nu il gasesti :(
Nu iti pune singura un diagnostic apeleaza la un psiholog
https://www.avocatnet.ro/......resie.html

http://www.i-psiholog.ro/de-ce-sa-merg-la-psiholog/

| HazelEyes77 a răspuns:

Devii brusc apatic fara chef de nimic si preferi sa stai singur sa te izolezi de cei din jur si de tot ceea ce inseamna viata sociala. Te inchizi in tine si te simti din ce in ce mai obosit si fara vlaga preferand sa zaci in pat tot timpul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simti o stare de oboseala desi ai dormit suficient si esti sanatos;
Sentimente de ingrijorare fara un motiv evident; motiv irational cum ar veni;
Insomnie dar si cresterea duratei de somn in alte cazuri;
Plans instant la fiecare problema;
Toleranta scazuta la frustrare;
Stare depresivă;
Pierderea interesului pentru activități care înainte produceau plăcere;
Incapabilitate de a mai simți emoții;
Frică;
Auto-învinovățire;
Auto-compătimire;
Sentiment de neajutorare;
Stimă de sine scăzută;
Gânduri despre moarte și/sau suicid;
Preocupări excesive referitoare la culpabilitate în legătură cu evenimente minore din trecut;
Aprecieri negative excesive față de propria persoană;
Schimbarea starii de spirit rapid fara motiv-acum razi, peste 5 secunde esti posomorat;
Capacitate de concentrare redusa sau dificultate de luare a deciziilor; capacitate de concentrare redusa sau dificultate de luare a deciziilor;
Simti ca nimeni nu te intelege-si in unele cazuri chiar asa este;
Ai o parere proasta despre tine pentru ca nu reusesti sa fii fericit-desi poate nu este asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Răspunsuri cretine, ca de obicei.A, şi un copy-paste.

| ionutborcea a răspuns:

Te doare capul meureu şi simnți nevoiea de a sta cu cineva de tip opus sexului tău şi te plictisesti orice ai face sî uneori îți vine să plângi degeaba şi poți scăpa de ea în maxim 2 ani nu merge cu muzica să scapi dar dacă ai prieteni te va ajuta ei să uiți dar tot îți va reveni dupa un timp ear trebuie să alegi ori stai 2 ani aşa s-au îți faci o iubită asta înseamna depresia nevoia de a avea ceva care ai pierdut s-au o persoană

| GrungyCacti a răspuns:

Cand tragi de tine sa te dai jos din pat. Cand simti ca nimic din ce iti plăcea înainte nu iti mai place. Cand nu iti vine decat sa stai sa dormi.