| Alexitator a întrebat:

Cum transform un verb in substantiv? Dau funda la primele 10 raspunsuri(Daca nu sunt bune astept alte 10)

Răspuns Câştigător
| FoarteLetargic a răspuns:

Cu ajutorul sufixelor. Spre exemplu: a sari- saritura; a manca- mancare; a canta- cantec.
Funda?happy

5 răspunsuri:
| maryana5 a răspuns:

E greu de explicat, mai simplu de facut. Vine de undeva din radacina verbului la infinitiv in lb. latina care a fost transformat in substantiv in limba romana. De ex: cantare (a cânta), în română e cântare. Astfel au aparut si derivatiile: cântec, cântecel etc.

Intrebare: esti strain?

| Alexitator explică:

Mie imi trebuiesc sa transform cuvintele :se latise, o incerca si socoti

| Alexitator explică:

Totusi cel mai bun raspuns a fost al lui CoCoUBESTEyuky. Ferlicitari!

| Cantor a răspuns:

Socoti a cacula