| Joker3134 a întrebat:

Cum vedeti Romania peste 5 ani? O sa fie mai bine la salarii ma refer?

11 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tot pe aici: multi se plang, pe putini i-ar ajuta mintea la mai mult.
Nu stiu ce exemple au altii, dar deja posturile ok au salarii peste 2000 de lei (net), iar la preturile romanesti, asta e un trai decent.
Cei care au impresia ca statul are obligatia de a-i asigura un trai bun oricarui inutil, a fumat nasoale, sau s-a uitat prea mult la RomaniaTV.

Răspuns utilizator avertizat
| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Joker3134):

Da, dar Timisoara si Cluj, sunt exemple de orase in care obtii destul de usor un salariu maricel. Nu cred ca e bataie pe posturile de 2000 de lei acolo, cum e in Bucuresti, Constanta, Botosani, si alte orase naspa.

Răspuns utilizator avertizat
| Thecurious a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu compara Botosaniul cu Bucuresti sau Constanta.
In Botosani, posturile de bugetari sunt cele mai ravnite si cele mai bine platite, pentru ca privatul e considerat, si pe buna dreptate, exploatator.
Pentru un salariu de 2000 de lei, trebuie sa detii studii superioare pana la nivelul de master + experienta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Thecurious):

Iar in Bucuresti si Constanta, crezi ca privatul e ok?

| Thecurious a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Banuiesc ca da.
In Bucuresti ai mai multe oportunitati de angajare, in aproape orice domeniu, decat in orice alt oras.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Thecurious):

Eu am auzit cu totul alte pareri despre Bucuresti, de la tineri care au incercat, sau chiar au ramas acolo. Cu ceva studii au sanse bunicele, dar cei care cauta posturi de casieri sau alte 'necalificari', spun ca e mai rau decat in alte orase.

| SilentRain a răspuns:

No mai vad deloc, vreau sa ma car naibi din tara asta nenorocita

| Henrypericolpublic a răspuns:

Da, deoarece incet-incet ne indreptam si noi.
Am inceput bine, alocatiile s-au marit, legi mai dure in circulatie...

| Maia55 a răspuns:

România pentru mine e o țară moartă, îmi pare rău că este țara mea natala și mi as fi dorit din suflet sa am un viitor bun aici, dar din păcate e mai greu. NU O VAD DELOC BINE. Cred ca deja este prea târziu.