| GirlyxMzy a întrebat:

Cum vi se par cei care spun lucruri de genul "Ia o carte de gramatica", sau "I-ai aratat mamei tale carnetul de note?", la cea mai mica greseala gramaticala? tongue

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Devin tot mai dese situatiile, in care adolescenti sau chiar adulti care vor sa arate ca au cunostinte temeinice despre viata si scoala, se impiedica la orice cuvant mai rar intalnit in limba romana.Si il scriu cum le vine la ureche.Multi inca scriu titluri de filme, carti sau nume de persoane(de multe ori celebre), cu litera mica.Recunosc.Sunt unul din cei care le atrage atentia unora, in acest sens.Fac ceva rau?

| AlexanderAdrian a răspuns:

E amuzant sa vezi cum se declara unii in favoarea celor care atrag atentia celor ce gresesc dar ei insisi uita sa puna tone de virgule. Nu mai pomenesc prea mult de cei care adora sa faca corecturi gramaticale sau haz de gramatica altora in schimb ei se impiedica in numarul de i-uri sau n-au proprietatea termenilor.

Mie mi se pare ca e nevoie de decenta. A face mistouri ieftine de gramatica proasta a cuiva e pur si simplu urat. Una e sa atragi atentia cuiva ca a gresit si alta e sa il iei peste picior.

Sunt foarte rari cei care fac astfel de afirmatii si intr-adevar scriu corect tot timpul, asa ca ar trebui sa se abtina ca e mai bine.

| raluk27 a răspuns:

Mi se par niste oameni foarte ok. Cei care nu stiu sa scrie trebuie lakiti. Este inadmisibil ca dupa ce treci de clasele 1-4, inca sa faci greseli de ortografie si sa mai ai tupeul de a sari cu gura ca de fapt stii cum e corect, dar n-ai chef atunci. Trebuie sa stim sa vorbim corect limba romana. Iar daca nu stim sa scriem, sa ne insusim criticile si data viitoare sa ne corectam.

| Rakanishuu a răspuns:

Formulezi intrebarea astfel incat doar parerea ta, care reiese din ce ai zis, sa fie corecta. De obicei, nu incerc sa dau un raspuns acestui gen de intrebare, deoarece stiu ca nu asta cauti, ci doar o intensificare a parerii tale, dar de data asta, stii tu ce stii. happy
Si pe mine ma deranjeaza acele persoane. Nu acorda estetica si politete valorilor critice pe care incearca sa le transmita. De aici rezulta discutiile pe teme de gramatica care sunt sortite esecului. Astfel, cel devenit "stapan" al gramaticii este dispus sa se foloseasca de greselile altora ca sa formuleze opinii, sa emita reflectii, sa isi destainuie adevarurile in schimbul aprecierilor iluzorii si a satisfactiei egoiste, impetuos narcisista si suficienta.
Nu orgoliul personal trebuie sa fie afectat, ci increderea ca societatea romaneasca isi mai poate atinge obiectivul educational.

| GirlyxMzy explică (pentru Rakanishuu):

Imi place raspunsul tau, e unul foarte bun. :3

| Aberdeen a răspuns:

Daca e minora greseala, nu cred ca e cazul sa se dramatizeze. Dar daca persoana care scris mesajul gresit, da dovada de ipocrizie, atunci e indreptatit sa primeasca replibi de genul: "Pune mana pe o carte de gramatica, si dupa comenteaza la altii!"

| Aberdeen a răspuns (pentru Aberdeen):

Si eu am tastat cateva litere anapoda acum, dar macar n-am gresit gramatical laughing

| GirlyxMzy explică (pentru Aberdeen):

Da, eu ma refeream la cei care spun replici ca acelea, la greseli gramaticale minore.

| Aberdeen a răspuns (pentru GirlyxMzy):

Da, mi se pare ca cei care exagereaza in sensul asta nu-si prea vad de "lungul nasului".