| anonim_4396 a întrebat:

Cunosc o bătrână ce nu poate suferi sexul feminin.La ea, orice femeie e proasta, incapabilă, nebună, destrabalata si se comporta si vorbeste frumos numai de fatada sau cu acele femei de care vrând, nevrând e legată (din familie) dar nu mereu.

Are o fiica ce la rândul ei are doi copii, o fata si un băiat. Pe lângă faptul că ea nu suporta copiii si nu a stat niciodata cu nepoții totusi pe băiat il agreeaza mai mult (ei acum fiind mari), iar fata ii e buna doar cand o poate ajuta. Pana si cand e vorba ca fata să ia de la ei bani sau bunuri il acuza pe băiat (fara sa audă nimeni) ca e prost ca nu s-a băgat el in fata sa ia el. Nepotii se inteleg intre ei, se ajuta si băiatul a fost de acord, ba el a venit cu initiativa ca daca e ceva de moștenit sa moștenească sora lui pentru ca el are. Dar baba numai se încruntă si pufnește. Faza e ca nu o suporta nici pe soția nepotului, deci practic nu se poate zice ca are preferati, il agreeaza doar pe el si atat.

Ca sa nu mai spunem ca daca e un vecin sau vreo rudă de sex masculin bolnav fuge la el cu oalele in brate. Daca e o vecina sau o rudă de sex feminin începe să spună că așa merita, ca a fost..., sau betiva etc.

Din ce cauza poate aparea mentalitatea asta?
Se poate vindeca asa ceva?

(V-am insiruit toate astea ca sa înțelegeți la ce vreau sa ma refer)

25 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Având în vedere faptul că la rândul ei este femeie, s-ar putea să nu se suporte nici pe sine, respectiv să se confrunte cu frustări, iar de aici și atitudinea negativă față de celelalte femei.
Cred că sentimentele vin din interiorul nostru și că nimeni nu este responsabil pentru felul în care cineva alege să se simtă.
Chiar dacă în trecut a avut parte de experiente neplăcute în raport cu femeile, asta nu inseamnă faptul că aceasta nu a avut parte si de femei ok sau de bărbați mai putin ok.
Indiferent de vârsta pe care o are cineva, există persoane care au anumite fixuri și nu ii simpatizează pe ceilalți, chiar dacă cei din urmă au avut dintotdeauna o atitudine potrivită.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1.Se poate atunci când, de exemplu, a avut cândva în
tinerețe o rivală în amor, pe care încă o urăște. A transferat această ură la tot sexul feminin.
2. Nu se poate.

| Mosotti a răspuns:

A avut probleme mari cu ma-sa in copilarie si de acolo fixatia asta pe femei, i-a fost un model negativ si acum proiecteaza asta pe toate femeile ca ar fi la fel cu acele calitati nasoale.

Si nu se suporta pe ea de fapt, si ea e la fel, si inconstient ca sa fuga de adevar, proiecteaza aceste calitati la altii, cum ca aia sunt nasoi, nu ea.

Nu se vindeca asta, asa ramane.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

A zis de masa ca a fost mai aspra, dar in rest nu a prea vorbit-o de rau.Ca sa nu mai spun ca ia face munca de bărbat în tinerete si blama orce femeie ce nu putea sau nu voia să facă astfel de munci.Si pe fica ei a trimis-o pe șantier.

Și cei drept da, poate ca are o problema cu ea.Ca a spus despre niște vecine ca beau prea mult alcool si le făcea betive, în condițiile în care și ea turna palici pe gât la greu. Poate se oftica, ca ea nu mai poate acum.

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Pai vezi? A fost ma-sa aspra si s-a purtat cum s-a purtat, si are in cap ca toate femeile is asa cum era ma-sa.
A pus-o ma-sa sa munceasca ca un barbat, aia e.

Si are probleme si cu ea care a devenit asa de la ma-sa, si de aici tot.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Toata treaba asta se bazează pe frustrări deci?

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Da, pe frustrari, pe tiparu de educatie din trecut, si prostie multa, ca daca o ducea capu, iesea din asta, nu o tinea langa cu ce era si ce a facut ma-sa, sa faca la fel si ea.

| Freya1 a răspuns:

Nu am vorbit despre mine.Am zis ca stiu pe cineva de genul ce are parerea asta la general, nu are legatura cu mine.Dar se pare ca bătrână chiar greșește, ar trebui să aibă parerea asta despre anumiti bărbați.Un exemplu bun esti tu, cand o mai vad o sa ii propun.

| SilentRain a răspuns:

E greu să schimbii un om chiar și la 30 de anii dar mai ales atât de bătrân
Nu poți schimba preconcepții unora, așa depin doar de eii
Își revarsă propile frustrări din trecu în prezent
Cel mai bine sa nu ai face cu așa ceva, evita cat poți de mult

| Mayhem666 a răspuns:

Si ea e femeie, pe ea se suporta?

| Freya1 a răspuns (pentru Mayhem666):

Ea e perfecta.Doar ea zice si face bine.

| Dismally a răspuns:

Frustrare, invidie si ura. Ea se vede ca fiind superioara tuturor acelor femei pentru ca a avut valori morale puternice din punctul ei de vedere si orice femeie care nu a facut ca ea este o betiva/curva/nesimtita etc. Nu, nu exista vindecare pentru asa ceva.

| Freya1 a răspuns (pentru Dismally):

Daaa,pai e exista. Daca nu e ca ea nu e bine.
Pana si perdeaua daca o misti din loc numa pofaie ca nu faci bine.Pe mâncare te critica, daca nu faci ca ea nici nu mănâncă.

| Dismally a răspuns (pentru Freya1):

Normal, ea este etalon in materie de moralitate si cunostinte, nimeni nu se va ridica li nivelul ei vreodata...

| Freya1 a răspuns (pentru Dismally):

Eu nu inteleg, poate se intampla si din cauza vârstei.Dar mai stiu femei bătrână ce nu au chestia asta.Sunt femei la o varsta înaintată ce pur si simplu tin cu dreptatea. Daca ea greșește o critică, daca el greșește la fel.
Mie imi plac genul ala de bătrâni cu bun simt si ce vor sa învețe.Adica nu te dojenesc, te sfătuiesc cu frumosul sau chiar vor sa învețe de la tine fiind mai tanar anumite lucuri sa se poata adapta.

| Dismally a răspuns (pentru Freya1):

Nu e vorba de varsta sunt persoane de genul acesta si foarte tinere, probabil si ea a fost asa mereu, poate odata cu varsta doar s-au agravat problemele pe care le avea.

| Freya1 a răspuns (pentru Dismally):

Am zis asa ca mai sunt oameni ce au fost normali inițial, dar după ce au îmbătrânit s-au pierdut.

| Dismally a răspuns (pentru Freya1):

Se poate si asta dar exista cazuri cand au fost nebuni de la inceput happy

| Emma30555 a răspuns:

Are niște frustrări, un fel de invidie pe femei, în mod normal ar trebui sa tina cu fetele sa rezoneze cu ele tocmai fiindcă și ea este femeie chiar dacă a îmbătrânit, ar trebui sa fie mai protectoare cu fetele, cel puțin asa as vedea eu o normalitate, dar probabil are frustrări, poate cine știe vreo femeie i-a "furat" bărbatul, deși nici asta nu ar fi un motiv, eu chiar as întreba o dacă apoi nu as mai avea de aface cu ea, de ce urăște fetele și în general de ce e asa pornita, în fond la vârsta ei ar trebui sa fie mai înțeleaptă.

| FreddieM a răspuns:

Ai descris o baba normala.
Cheers

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

1. Ori prin îndoctrinare când era mică (i s-a zis de mică că toate femeile sunt proaste și acum ea repetă asta) ori din cauza unei traume.
2. Dacă era mai tânără, poate avea o șansă. În general, bătrânii se atașează de ideile pe care le-au acumulat de-a lungul vieții și nu vor să mai renunțe la ele, oricât i-ai explica și i-ai arăta dovezi.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

E bolnavă rău asta dacă chiar face asta e dus rău omul

| AlexValentinn a răspuns:

Nimic nou sub soare nu e ceva iesit din comun ce ai descris. Este pur si simplu o femeie misogina si atat. Dar de ce ti-ar pasa sau de ce ai fi curioasa de ce are mentalitatea in felul asta

| Pnin a răspuns:

Suna a ura fata de sine. Probabil nu a putut să își depășească niste limite și a dat vina pe sexul ei pentru asta. Sau e doar narcisista