| MrBeanTeddyBear a întrebat:

Cuvantul "a lega" are sensuri diferite?

Răspuns Câştigător
| Alecsyyya a răspuns:

1.A lega baierile de la punga = e face economii, a deveni mai econom
2.El este nebun de legat = foarte nebun
3.A lega la ochi pe cineva = a insela pe cineva
4.Fiecare se leaga unde-l doare = fiecare isi recunoaste greutatile proprii
5.A se lega la cap (cand nu-l doare) = a-si crea complicatii inutile
6.A lega o prietenie = a face o prietenie, a construi o prietenie
7.A i se lega limba = a nu mai putea vorbi sau a vorbi cu mare greutate
8.A i se lega picioarele = a nu mai putea umbla sau a umbla cu mare greutate

8 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Da.
a lega o prietenie, a lega sireturile.

| biancatwt7 a răspuns:

Pai da/
adica: a lega o prietenie, a lega o ata, a fi legat la ochi,

| roormaf12 a răspuns:

Da de ex:-De ce te legi de X?
-Ma ajuti sa imi leg parul?

| cristina41 a răspuns:

A lega o prietena, a lega verb

| YkillYouPretenas a răspuns:

Adica exista sigur ca da un ex iti spun nu altu:
a lega o familie, a fi legat la picior,big grin funda?

| OctaTavi a răspuns:

Da

| Yony_Yonela_1999 a răspuns:

Multumesc