| pikachuPiK a întrebat:

Hei. Ce sensuri mai are cuvantul Lin in afara de incet. Adica ma refer sensuri diferite. happy Va rog HELP. Si scuze de categorie laughing. Multumesc. Fundita

Răspuns Câştigător
| Fionaaa a răspuns:

LIN3, -Ă, lini, -e, adj. 1. Care se mișcă sau se desfășoară în mod egal, fără salturi și treceri bruște (și în ritm moderat); domol, liniștit, potolit. 2. (Despre drumuri, pante etc.) Cu înclinație mică, ușor de urcat sau de străbătut. ♦ (Rar; despre suprafețe) Neted. 3. (Despre sunete) Lipsit de intensitate; blând, potolit. ♦ (Poetic; despre lumină) Cu o strălucire domoală, blândă, odihnitoare. 4. Calm, liniștit.
LIN1, lini, s. m. Pește cu solzi mărunți, cu corpul gros, acoperit de mucus, care trăiește prin bălți cu apă limpede și nu prea adâncă (Tinca tinca).
LIN2, linuri, s. n. 1. Vas de lemn, de tablă sau de beton în formă de jgheab, în care se adună și se storc strugurii. 2. Vas de lemn, de tablă sau de beton în care se pune la fermentat materia primă folosită la fabricarea berii, a spirtului etc.; vas, cadă de doage unde se pun la fermentat prunele din care se face țuică.
LIN adj. v. blajin, blând, bun, domol, neted, pașnic, plat.

Sper că te-am ajutat. happy

| sitescuadrianaelena a răspuns (pentru Fionaaa):

Ce sensuri are cuvantul infunda?
dau fundita

5 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Lin- cu grija, cu pasiune.

| SirGeo a răspuns:

Lin are cam 8 sensuri: blajin, bland, bun, domol, neted, pasnic. Funditabig grin?

| pikachuPiK explică (pentru SirGeo):

Pai... imi trebuiesc diferite. De jenul cum ar fi : lin- raul curge lin si am vazut un peste numit Lin >>> pe care l-a aflat acum straight face

| Dobre_Andra_1957 a răspuns:

Lin adica lut, bun, blajin, incet