| madalynaaa a întrebat:

Da-ti va rog niste plante etero-oleaginoase...nu stiu ce sint astea

2 răspunsuri:
| cosmy1993 a răspuns:

Plantele etero-oleaginoase sunt niste plante indigene. Ce este o planta indigena?

Plantele indigene sunt plante care au evoluat in zona in care locuim, inainte ca omul sa aduca din alta parte plante pentru a le creste si cultiva. Plantati-le doar pe cele care sunt adaptate la climat, conditiile de cultivare ale zonei si au devenit parte din ecosistem.

Acest lucru ne aduce la urmatoarea intrebare: Care este acea zona? Plantele pot fi indigene in Romania, dar nu neaparat in toate regiunile tarii. Ele pot fi native intr-o zona, iar in alta sa fie aduse de om.ne mai auzim

| crazyfun a răspuns:

Cultura de plante valoroase rare