nony
| nony a întrebat:

Daca afli ca cel mai bun prieten/á are probleme cu : Drogurile. ce ati face?

Răspuns Câştigător
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Doamne fereste!happy
Ar fi o veste groaznica pentru mine.As incerca sa ii explic ca nu e bine si as fi tot timpul langa prietena mea.As incurajao mereu. Daca insa ea nu intelege de nici o culoare atunci ma duc la parintii ei.Cu siguranta ei stiu ce e mai bine pentru ea happy

15 răspunsuri:
| kh1ss a răspuns:

Am un prieten care are prbl cu drogurile, si am ajuns la concluzia ca nu am ce sa ii fac. Daca el nu vrea. nu se va lasa, am incercat sa ii explic ce consecinte are, cat rau ii face... dar nu vrea, spune ca asta il face sa se simta fericit... sincer... incearca sa ii explici efectele, poate la tine functioneaza. Succes.

| Bianca_4346 a răspuns:

As vorbii cu parintii lui/ei... i-as cauta sa caute o clinica speciala...as face tot ce mi-ar sta in putere ca sa il/o ajut... tin mult la prietenii mei...

pupimik
| pupimik a răspuns:

Depinde ce intelegi prin "droguri". Daca te referi la pastile sau prafuri...il iau frumos de manuta... ii explic inca odata cum isi va distruge viata cu drogurile...si ii propun sa se mute la mine pentru o luna de zile...ca sa fiu sigura ca nu se mai drogheaza.
Daca e vorba de iarba... e altceva. Tigaretele sunt mult mai daunatoare decat jointurile... din cauza gudronului.

prfml
| prfml a răspuns:

In primul rand nu l-as vorbi pe la spate, as tine secret acest lucru, doar ii sunt prieten. As face tot posibilul sa inteleaga realitatea, consecintele, as incerca sa ii induc un tel in viata, iar el sa inteleaga acel tel, stiu sigur ca daca omul are tel trece de orioce obstacol, i-as demonstra ca greseste dand din pacate ca exemplu alte victime si morala pe care o am pentru toti, niciodata nu este prea tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I-as spune sa renunte, l-as ajuta si daca nu da rezultate ma il parasesc.happy

| ioanaa a răspuns:

Sincer, eu as vrea sa cred ca nu am prieteni care sa-mi ascunda nimic. Iti dai seama, incerc tot posibilul sa-l ajut, si nu il las singur, sunt alaturi de el, chiar daca din umbra. Zic din umbra, ca poate m-as supara pe el ca nu accepta ajutorul celor dragi si poate as evita sa-l mai vad pentru ceva timp, sa-l fac sa-si dea seama.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

As incerca sa il ajut
i-as explica ca nu e bine ceea ce face si ca isi face mult rau, in niciun caz nu l-as parasi pentru ca un prieten adevarat nu te paraseste la greuwinking

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cred ca e foarte greu sa il convingi sa renunte daca nu are vointa deoarece depinde in cea mai mare parte doar de el. Oricat de mult il vei sprijini si vei incerca sa ii arati consecintele daca el nu constientizeaza acest lucru totul e inutil.

lolita
| lolita a răspuns:

Deja cand are 10 -15 ani de "antecedente", este greu sa se lase. sincer, cunosc doar o persoana care s-a lasat dupa aproape o viata, si acum este cao leguma, nu mai bea, nu mai fumeaza, nu se mai drogheaa, dar parca este mereu drogat, cred ca i-a afectat creierul. pleaca de la toate petrecerile inn ainte de la ora 1 de teama sa nu cada iar in ispita. dar s-a lasat dupa ce doi frati de-ai lui au murit din cauza asta.

| claudia90 a răspuns:

Nu stiu daca as putea foarte mult sa-l ajut.In cea mai mare masura depinde de el daca are vointa sa se lase.Probabil as incerca sa-i explic cat de mult rau isi face, continuand.Si cred ca as vorbii cu familia lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu m-ar mira daca s-ar intampla asa la asa zisii mei prieteni, si degeaba le-asi zice sa inceteze.

| cutza a răspuns:

Sigur ca las ajuta!
In primul rind mas interesa de ce a inceput sa foloseasca droguri si as incerca impreuna cu el, parintii, alti prieteni rezolvam o parte din probleme!
El are neaparat nevoie de ajutor...

| ejaxz a răspuns:

Depinde de tipul de drog... daca sunt plantele din coffe shopuri si marijuana...ma rog drogurile usoare.nu ar fi o problema prea mare deoarecese poate lasa usor de ele cu mult sprijin...fiindca nu provoaca dependeta.in schimb daca e vorba de asa-zisele "droguri letale" as apela fara sa stau pe ganduri la familia ei/lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BAAAAA! L-as intreba de unde cumpara si ce consuma. Poate imi place si mie, de ce nu?