| neculai a întrebat:

Daca ai fi presedintele Romaniei... ce ai face pentru populatie? [ Raspuns de la Mine : EU daca as fi fost presedinte...as lua de la Bogatasi si i`as da Saraciilor! ]

Răspuns Câştigător
| lostcontrol12 a răspuns:

Daca ati fi presedinti nu ati face nimic si sunt sigura de asta.asa zicem mereu, vai c am face, vai ce am drege.Nu cred, aberatii! Eu nu am cum sa ajung presedinte si nici macar nu imi pare rautongue

8 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Daca as fi presedinte nici ca as calca pe la Parlament.As pune naibii mana pe lopata si as lucra umar la umar cu amaratii aia care lucreaza la A3 de atata amar de vreme.Impreuna am mai face 1 km azi, unu mainehee hee
As investi mai mult in educatie.Copii sunt viitorul noastru si as incerca sa le fac existenta mai placutahappy

April
| April a răspuns:

Din pacate vremea haiducilor a cam trecut, iar pentru ca tot ce se intampla intr-o societate trebuie pus pe o temelie sigura, as face tocmai ceea ce vrea sa faca actualul presedinte:as schimba o Constitutie nesigura si interpretabila dupa interesele unuia sau ale altuia cu una dreapta, clara, cu articole bine definite si fara formulari de felul:"dupa caz". Pe Constitutie se bazeaza intreaga noastra viata sociala.

April
| April a răspuns:

Hombre, stiu ca haiducii au fost un mit, numai ca m-am adaptat intrebarii.Cat ii priveste pe bogatasi multi ar merita scuturati bine si facuti sa-si dezvaluie sursa averii iar saracii ar trebui invatati sa munceasca nu sa astepte sa li se dea.In conceptia mea numai o lege dreapta si cu autoritate ar elimina si obtinerea de averi ilicite dar si leneveala pe banii contribuabililor.

| Hombre a răspuns:

Si cum poti face asta? Ti-ai pus intrebarea de ce unii sunt foarte saraci (excludem categoria celor cu dezabilitati)? De lenesi. Si apoi de unde mentalitatea asta sa tot dai saracului sa stea in puturosenie mereu.Si daca tot ti-a venit chef de dat de ce nu dai de la tine si umblii in buzunarele altora? Sau tu mergi pe principiul "ce este al tau e si al meu, dar ce este al meu e al meu si gata.Vai dar ce filantrop pe buzunarul altuia si cu ce usurinta dati de la alti.Bine ca nai sa fii niciodata presedite.@April, chestiunea cu haiduci este un alt mit din povestile nabadaioase inventate pe la noi in care nu am crezut nici-o data.

| Hombre a răspuns:

@ April, acum in acesta replica data esti cu adevarat tu si in ceea ce spui, dar in raspunsul meu dat lui @neculai am vrut sa combat lenea, puturosenia, datul de pomana, preamarirea saraciei, mila nejustificata, iresponsabilitatea individului care face socoteala altuia, moartea caprei vecinului, a face dreptate cu propia lui neputinta, excesivul sarac prezent mereu la mila celor ce trudesc si agonisescec etc etc.Nu am dat prin raspunsul meu credit imbogatitilor prin hotie ci am vrut sa arat ca aceasta categorie de lenesi care urasc opulenta prin neputinta initiativei si mersului inainte se complac in aceasta situatie.In ceea ce priveste legea dreapta pe care o ceri cine ii opreste pe cei care tu ii creditezi acum sa nu faca o asemenea lege?

| M3ntosana a răspuns:

Daca as fi presedinte...as schimba multe:in priumul rand as face strazile cas vai de capul lor, as schimba legiile, la scoala sa ne lase mai liberi(cu tel. sa venim imbracati cum vrem etc.), sa nu se mai faca asa de multa materie, sa fie preturile mai mici, sa nu se mai dea amenzi daca te prinde controloru fara bilet si mai sunt si altele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca pentru inceput as face salarul minim pe economie 800 de euro si pensiile. diferenta este ca in romania nu este clasa de mijloc.deci ori esti sarac ori esti bogat.va salut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu daca as fi presedinte vas vinde pe toti sau vas da la caini sa va manance de mincinosi ce sunte-ti