| anonim_4396 a întrebat:

Daca ai fi un observator neutru ce ai zice despre romani ca comportament?

Răspuns Câştigător
| Diagn a răspuns:

Majoritatea românilor sunt parșivi și needucați. Sincer. Nu zic că nu există excepții, dar sunt prea puține ca sa conteze. Toată lumea ne evita, și în străinătate, pentru că tot ce știm să facem e să câștigăm de pe urma altora, sa facem cat mai multe ilegalități, pentru că majoritatea n-au chef de lucru și vor să facă bani într-un mod cât mai rapid.
Dacă ar fi sa argumentez comportamentul românilor, as tinde să dau vina pe perioada comunistă. După ce aceasta s-a sfârșit și românașii s-au văzut liberi, au început să facă tot felul de "combinații" ca să iasă bani. De aici vine și problema cu pilele și corupția. Romanilor le pasa de ei înșiși, nu prea le pasă de faptul că acțiunile lor au și consecințe.

| RAY a răspuns (pentru Diagn):

Corect,mare dreptate ai

| RAY a răspuns (pentru Diagn):

De rusinea europei pe buna dreptate

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Diagn):

+rai, egoisti si invidiosi.

| RAY a răspuns (pentru Furnicuta000):

Barfitori,nu poti avea incredere in ei, ipocriti, falsi, mincinosi, prefacuti

| Diagn a răspuns (pentru RAY):

Exact. E păcat de frumusețea țării, că trăiesc în ea niste eșecuri...

| RAY a răspuns (pentru Diagn):

Corect,pacat de aceste pamanturi

13 răspunsuri:
| Goddessss a răspuns:

Ce părere sa am? Aceeași părere care o am fata de un german de un polonez de un ungur etc.
Omul e om indiferent de naționalitate.
Străinii sunt invidioșii pe țara noastră, pe cultura noastră. Că în alte țări pleacă toți hoții și ciudații nu însemna că toți suntem la fel. Depinde de fiecare. Eu am întâlnit și oameni buni și oameni răi.
Ce contează cum ne vad străinii?
Noi trebuie să stăm "in banca noastră" și să ne vedem de treabă.
Eu consider romanii niste oameni de treabă, cu care legi prietenii, cu care socializezi, oameni de la care poți să înveți lucruri noi.
De ce trebuie tot timpul sa scoatem negativismul la suprafață?
De aia suntem văzuți prost... Că inloc să ne scoatem chestiile importante la suprafață, le scoatem mereu pe cele negative. Din moment ce ne uram noi românii pe alti romani suntem un popor distrus din toate punctele de vedere.
Chestia e că nu trebuie sa negăm nimic, dar nici sa ne criticam continuu.

| RAY a răspuns (pentru Goddessss):

Eu consider romanii niste oameni de treabă, cu care legi prietenii, cu care socializezi, oameni de la care poți să înveți lucruri noi.

asta e o gluma

| Goddessss a răspuns (pentru RAY):

Nu dragul meu, nu, nu este o gluma. Vorbesc 90% serios.
Trebuie sa stau mult timp să mă gândesc dacă ceva român pe care nu-l cunosc mi-a făcut rău, m-a bârfit, a fost un laș, prost etc.
Totul vine de la sine. Dacă te comporți frumos și îți vezi de treabă nimeni nu are nimic cu tine. De fiecare dată când am avut probleme mai mari, nu exista niciodată cv să nu mă ajute. Când zic probleme mă refer: când am avut probleme cu mașina, când m-am accidentat, când am avut o stare de nervozitate etc. Tot timpul am fost ajutată.
Poate chestia asta depinde și de județele în care trăiești. Nu stiu exact.
Singurii prosti si needucații de care am dat, au fost majoritatea bătrânii și oamenii de vârsta a doua, de obicei aia din mediul rural care nu prea au multe de facut, inloc de băut.
Uită-te la generațiile noi cum se "refac".
Trebuie doar sa avem răbdare...

| RAY a răspuns (pentru Goddessss):

Uită-te la generațiile noi cum se "refac".

vad

| Goddessss a răspuns (pentru RAY):

Se pare că avem opinii cam diferite...
Eu ți-o respect și pe a ta, să știi.

| RAY a răspuns (pentru Goddessss):

Tu esti idealista eu sunt realist

| christine99 a răspuns:

Incultura multa, lipsa bunului simt, cooperare redusa.