| anonim_4396 a întrebat:

Daca ai fost diagnosticat cu anemie in stare avansata, poti face chiar si leucemie?

3 răspunsuri:
| adriana_sw33ty_angy a răspuns:

Buna. daca acea anemie avansata cum zici tu se numeste "talasemie", da se poate ajunge foarte usor si la leucemie. dar daca persoana diagnosticata cu aceasta boala face un tratament corespunzator, ia vitamine, calciu...mananca ft multe fructe (in deosebi greffuit)si cat mai multe lactate...se poate evita a se ajunge la aceasta boala -leucemie-. eu am fost diagnosticata cu "talasemie" (acea anemie avansata cum ai spus tu) la varsta de 15 ani, am stat foarte mult timp in spital, nu ma puteam deplasa singura pentru ca nu ma puteam tine pe picioare, slabisem ft ft mult, aveam momente cand pur si simplu imi pierdeam vederea pentru cateva momente, nu mai vedeam deloc bine la distanta...eram intr-o stare critica, la un pas de leucemie. dupa 4 luni de stat in spital si o cura de vitamine (prescrise de doctor) si ft multe fructe si lactate m-am pus incet incet pe picioare. a fost o perioada ft grea pentru mine deoarece am si probleme cu inima, dar am avut alaturi familia. acum sunt bine multumesc lui dumnezeu, inca mai am o anemie mica dar nu imi lipseste niciodata calciul din geanta!winking
sfatul meu pentru tine (sau pentru persoana pentru care intrebi) este sa ceri (ceara) un treatament pe baza vitamine doctorului...sa iei calciu si sa faci o cura de fructe si lactate. incearca sa mananci cat mai sanatos si daca esti fumator(oare) este foarte important sa renunti la tutun cel putin pana te pui pe picioare!

multa sanatate!

| lora_9285 a răspuns:

De obicei, anemiile sunt tratate in functie de etiologia, tipul si severitatea acesteia. In anumite cazuri se poate ajunge la leucemie.

| Katiee^^ a răspuns:

Dap