| Valy_Valentina_1975 a întrebat:

Daca am act de intretinere sa imi ramana mostenirea casa de la o batrana care nu a avut copii si in act scrie ca imi ramana casa dupa moartea ei mai este nevoie sa fac succesiunea, sau unde trebuie sa merg sa trec actele de la casa pe numele meu?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul de intretinere trebuie incheiat in forma autentica si notarul unde s-a incheiat il depune si la Cartea funciara pentru intabularea dreptului de proprietate pe numele tau si a sarcinii de intretinere.
Dupa decesul titularului intretinerii trebuie sa mergi la CF si sa soliciti radierea sarcinii, dovedind cu certificatul de deces.
Nu trebuie sa faci succesiunea, esti proprietar in baza contractului.