| IaninaBailanno a întrebat:

Dacă am pe centrul ochilor la pupile căprui si restul verzi cum pot sa spun ca am ochii? Ei la distanță nu se vad verzi deloc chiar daca am mai mult verde. Nici in poze nu ies decât căprui închis. Cum de se vad asa? Ce culoare pot sa spun ca am căprui sau verzi? De ce chiar daca am mai putin căprui si mai mult verzi ei ies caprui?
Nu stiu ce sa trec într-o fișa unde ma intreaba ce culoare sunt

7 răspunsuri:
| christine99 a răspuns:

Centrul ochilor(pupila) are aceeasi culoare la toata lumea, irisul poate fi de culoare verde, albastra, caprui sau neagra.

| IaninaBailanno explică (pentru christine99):

La iris ma refeream. Nu la pupila. Citeste mai bine. La iris am putin căprui si restul sunt verzi. Dar la distanță se vad căprui. In poze ies căprui. Dacă se uita cineva de aproape se vede ca are doar un strop de căprui si restul sunt verzi. Dar la distanță toata lumea crede că sunt căprui si lumea zice ca sunt căprui chiar daca doar un fir se vede de caprui. De aia nu stiu ce culoare pot sa zic ca am Cand ei sunt mai mult verzi dar lumea zice ca sunt căprui si se vad căprui.

| christine99 a răspuns (pentru IaninaBailanno):

O problema foarte grava intr-adevar...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti spune ca ii ai caprui-verzui sau pur si simplu caprui/verzi (care iese mai mult in evidenta). Nu stiu ce fisa ai, dar cred ca poti pune acolo una dintre variante.

https://www.allaboutvision.com/conditions/eye-color-hazel.htm

| IaninaBailanno explică (pentru anonim_4396):

Mie imi place cum ii am nu ma plâng laughing dar trebuie să completez o fisa si ma tot holbam in oglinda laughing) si nu stiam ce sa scriu in ea si am zis sa pun aici intrebarea

| IaninaBailanno explică (pentru christine99):

Nu a zis nimeni nimic de problema laughing Sau ca m-ar deranja. Eram curioasa sa nu traiesc in minciuna.

| Celcestietot a răspuns:

Hetercromie, eu așa știu că se numește.