DoarBogdan
| DoarBogdan a întrebat:

Daca ati putea schimba un lucru in lumea asta. Ce ati schimba?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

As elimina specia homos sapiens de pe fata pamantului apoi mas sinucide din respect fata de natura

| DoarBogdan explică (pentru RAY):

Frumos respect happy

76 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Oamenii sa nu mai fie rai, egoisti, mincinosi si violenti! Si sa dispara fumatul, sa se cultive doar plante medicinale de mare valoare, sa nu ne mai indopam cu medicamente!

| Kaℓi a răspuns:

Un singur lucru? cand sunt atatea care ar trebui schimbate...
As desfiinta boala, de orice fel.

| DoarBogdan explică (pentru Kaℓi):

Pai stiu ca sunt multe... Am zis sa ma rezum doar la ceva...
Dar tu ce ai mai schimba?

| Kaℓi a răspuns (pentru DoarBogdan):

Uff, o gramada.
As schimba cateva legi (fizice, ca celelalte ar disparea devenind inutile), as schimba clima pe ici colo, as face ziua ceva mai lunga... asa, pentru inceput!

| DoarBogdan explică (pentru Kaℓi):

Dar stiu ca nu m-as plictisi intr-o asa lume.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaℓi):

Astfel ai provoca suprapolularea pamantului si instituirea legii martiale menite sa controleze natalitatea si resursele pamantului. Daca acum lucrurile stau prost sa vezi distractie cand nu vei mai putea sa faci cati copii vrei si hrana sa-ti fie rationalizata, ca pe timpul lui raposatu'. In scurt timp lucrurile astea vor duce la razboi mondial, fiecare superputere dorind sa-si atribuie cat mai multe zone propice pentru cultivarea hranei. Genocid, abuz de putere, diparitia libertatilor/drepturilor umane, activarea instinctelor de supravietuire in fiecare individ. Dar macar nu ne vom mai imbolnavi!

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci rectific: sanatate maxima pentru mine si ai mei (familie, prieteni).
Vorbind serios, crezi ca eu nu stiu lucrurile alea? am raspuns asa pentru ca a fost prima chestie care mi-a trecut prin minte, mi s-a parut cea mai misto imbunatatire posibila adusa lumii asteia. Sigur, din punctul meu de vedere, care am fost si pacient, si "apartinator", cum se spune. Din punctul de vedere al companiilor farmaceutice, de exemplu, nu ar fi ok. Sau din punct de vedere demografic, de acord si cu asta.
Dar a fost doar un raspuns, in "spiritul" TPU si al intrebarii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaℓi):

Sunt sigur ca le stii dar, avand in vedere ca nu prea imi oferi posibilitatea de a te contrazice la majoritatea raspunsurilor pe care le oferi, ma agat si eu de de jumatatile acestea de sansa, ca orice filozof.

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

happy
Trebuie sa marturisesc, raspunsurile mele nu reflecta intotdeauna in intregime parerea pe care o am despre subiectul in cauza, pentru ca ma feresc de conflicte. Nu prea fac fata la polemici / certuri...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaℓi):

Pai tactul si bunul simt de care dai dovada atunci cand oferi un raspuns sunt motivele pentru care intampin dificultati in a te contrazice. Pe ceilalti (bine, pe majoritatea) reusesc sa-i atrag usor in plasa si apoi sa ma contrazic cu ei, indiferent de opiniile lor, pana ii consum psihologic. Dar am citit undeva ca trebuie intotdeauna sa tintesti mai sus, prin urmare, voi mai incerca si pe viitor happy. Poate te surprind intr-o dispozitie potrivita...

Si, daca voi reusi sa te supar, ma voi intoarce umil la tine si iti voi cere, smerit, iertare. E ciclul vietii, nu il putem evita tongue.

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

"Smerit" m-a facut sa zambesc happy (sa rad nu pot, sunt la munca!)
O sa ma uit putin prin raspunsurile tale, poate-ti ridic mingea la fileu big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaℓi):

Inseamna ca a meritat sa-l caut in dex in momentul in care nu am fost 100% sigur ca inseamna ce-mi doresc eu sa insemne...

Si eu sunt tot la munca, poate ne vedem pe aici!

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Perceptia incuiata asupra sexului

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

M-aș abține să o fac, ca să nu greșesc.

| LoveSleep a răspuns:

Aș face banana dreaptă.

| DoarBogdan explică (pentru LoveSleep):

Multe lucruri sunt strambe happy

| OldSoul a răspuns:

Sa nu se mai puna pret pe partea materiala, in schimb sa se puna pe cea morala.

| Doub a răspuns:

80% din populaţie ar disparea într-un mod dramatic, ce triiiist. sad

| DoarBogdan explică (pentru Doub):

Trist pentru cine, zau asa laughing

| Doub a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ar fi o selecţie interesantă.

| DoarBogdan explică (pentru Doub):

Mie imi place asa, mai putina lumea. ( M-as face si mai cunoscut asa laughing )

| Doub a răspuns (pentru DoarBogdan):

Mie, hm.
O parte din mine urăşte unii oameni. Pur şi simplu, îmi vine să le dau foc, îmi simt sufletul cum mi-o ia razna. Dar sunt şi acei oameni care mă fac să zâmbesc şi să-i apreciez. Şi mno...

| DoarBogdan explică (pentru Doub):

Mda... Oamenii, bine ca nu ma regasesc printre ei laughing

| Doub a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nici eu. M-am născut în generaţia greşită.

| DoarBogdan explică (pentru Doub):

Mda. Dar eu unul nu stiu daca e asa. Poate asa a trebuit sa ma nasc in generatia asta pentru a putea face vreo schimbare ceva... Dar nu prea cred sad

| J0B0MAT a răspuns:

Lumea.big grin

| DoarBogdan explică (pentru J0B0MAT):

In ce sens?
Raspunsul asta inteligent nu ma multumeste rolling on the floor

| J0B0MAT a răspuns (pentru DoarBogdan):

În toate sensurile.
Mersi, la fel.tongue

| DoarBogdan explică (pentru J0B0MAT):

tongue altu nu am sad

| J0B0MAT a răspuns (pentru DoarBogdan):

Deci eşti de acord cu mine, da?
Ok, pwwp.

| DoarBogdan explică (pentru DoarBogdan):

Nu mai am idei sad

| R0R0 a răspuns:

Politehnica ta.As aduce-o in Satu Mare laughing)

| DoarBogdan explică (pentru R0R0):

Sau Satul mare la Politehnica mea laughing

| R0R0 a răspuns (pentru DoarBogdan):

laughing
Merge si asa

| Drimmero a răspuns (pentru R0R0):

In Satu Mare stai? Am o cunostinta virtuala in Satu Mare.

| DoarBogdan explică (pentru R0R0):

Sau nu stiu laughing Ar fi fost concurenta mare la admitere xD

| R0R0 a răspuns (pentru Drimmero):

Serios?

| R0R0 a răspuns (pentru DoarBogdan):

laughing

| Drimmero a răspuns (pentru R0R0):

Da, cu acest tip pierdeam vacantele de vara jucand fifa si vorbind pe skyperolling on the floor

| R0R0 a răspuns (pentru Drimmero):

Frumos!batting eyelashes

| Drimmero a răspuns (pentru R0R0):

Ne certam des, mai ales din cauza jocului, ori ma ofticam eu, ori se oftica el. Nu prea imi mai aduc aminte foarte multe despre el.Nu prea am mai pastrat legatura.

| R0R0 a răspuns (pentru Drimmero):

Aha.

| mentholinks a răspuns:

Legile curentului electric.

| Florentina9210 a răspuns:

Sa fie lumea mai buna. Sa ne ajutam reciproc, nu sa ne uram sau sa fim invidiosi unii pe ceilalti.

| DoarBogdan explică (pentru Florentina9210):

Pai ai schimba toata lumea? happy

| Florentina9210 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu as schimba-o eu. Ar trebui sa se schimbe ea. Eu am vorbit la modul teoretic. Desi asa ar fi normal. In ziua de azi nu prea mai gasesti normalitate pe nicaieri!

| DoarBogdan explică (pentru Florentina9210):

In ziua de azi, eu unul nu as vrea sa fiu normal happy

| Florentina9210 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ne-am gasit amandoi! laughing

| DoarBogdan explică (pentru Florentina9210):

rolling on the floor

| gemeni6226 a răspuns:

Sa nu existe teama in lumea asta numai iubire. Iubirea nu naste invidie, ura si razboi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru gemeni6226):

De fapt, iubirea da viata mai multor razboaie decat teama sau ura. Cand iubesti ceva indeajuns de mult, trebuie neaparat sa-l faci al tau si vei fi dispus sa faci asta indiferent de cat rau vei provoca. Ce crezi ca se va intampla cand doi indivizi puternici vor sa-si atribuie acelasi bun/persoana? In niciun caz iubire... Daca vrei o lume mai buna, toleranta e cea pe care doresti sa o sadesti in inimile tuturor, in niciun caz iubirea.

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da nu e asa deloc! Daca vrei sa ai o fata si trebuie sa te bati pentru ea inseamna ca ea nu te iubeste! Daca te iubeste nu trebuie sa te bati pentru ea! Si daca toata lumea iubeste unii pe altii ca fratii toti impart ceea ce este si nu trebuie sa te razboiesti.Eu nu la individ m-am referit sa nu exista teama eu m-am referit la toti oamenii de pe Pamint daca toti se iubesc si nu iau de exemplu fratii ca nici fratii nu se iubesc toti iau de exemplu iubirea ca sentiment nobil toti iubesc pe toti cu acelasi sentiment nobil atunci acolo nu mai exista dispute, cearta tot se imparteste in mod egal si daca tot ce exista se imparteste in mod egal nu mai exista oameni saraci toti au de toate iar fata isi alege printul iubit si celalat se retrage frumnos si cauta alta intelege in mod frumos inteligent si cult ca ea a avut dreptul sa faca o alta alegere si cauta pe alta.Ai dreptate trebuia sa adaug nu numai lisa de teama dar existenta unei culturi, inteligente si civilizatii spirituale mult mai avansate decit avem acum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru gemeni6226):

Daca fiecare individ ar iubi exact la fel pe toata lumea ar insemna ca fata nu va putea face nici o alegere, pentru ca pe ambii pretendenti ii va iubi la fel. Asta inseamna ori ca ar ramane toti trei singuri, ori s-ar isca un conflict, dupa cum sugeram anterior. Pentru un copil e normal sa-si doreasca o lume plina de iubire dar un om in toata firea ar trebui sa inteleaga ca o astfel de lume nu ar putea exista niciodata. Oamenii nu ar mai functiona, fara frustrare, invidie sau ura umanitatea nu ar mai evolua. O civilizatie de hipioti ale caror decizii sa fie luate stric pe considerente sentimentale ar disparea de pe planeta intr-un timp extrem de scurt. Nu datorita iubirii am ajuns la acest nivel tehnologic, ci mai degraba a celor dispusi sa calce pe cadavre.

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar chiar nu ma intereseaza.Cum eu nu pot schimba parerea ta nici tu nu poti schimba parerea mea.

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vorba ca exact la fel, bineinteles ca alesul il iubesti mai mult decit pe altii.Si nu, nu sunt mai fericita ca exista si a evoluat tehnologia pentru ca eram mai fericita in copilarie fara internet cind citeam doar carti si visam si eram mai fericita cu un telefon simplu si cu trmiterea de carti si scrisori decit acum cu internetul. Tehnologia nu a facut mai putini oameni bolnavi si oamenii mai fericiti.

| Idkidk a răspuns:

Aş schimba frica mea de intuneric.

| DoarBogdan explică (pentru Idkidk):

Cum sa iti fie frica de intuneric laughing

| Idkidk a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu vrei să şti de ce.

| DoarBogdan explică (pentru Idkidk):

Ba vreau.

| Idkidk a răspuns (pentru DoarBogdan):

Păi din cauza hoţilor. Era întuneric ( eram mică aveam 10 ani ), şi au venit nişte hoţi la mine in casa, şi au furat ei ceva, si au ajuns in camera mea, si m-a atins unu... Am ţipat ca din gură de şarpe, s-au trezit toţi, şi au fost prinşi.

| DoarBogdan explică (pentru Idkidk):

Te-a atins? Cum asa...
Unde sunt ca ma duc peste ei laughing

| Idkidk a răspuns (pentru DoarBogdan):

Măi dar avea şi mâinile reci. :s

| DoarBogdan explică (pentru Idkidk):

Clar nu scapa happy

| Florentina9210 a răspuns (pentru Idkidk):

Pai cum te-a ''atins'', te-a lovit? Ai fost la politie? Ai avut noroc ca puteau sa te si violeze!

| alexandrualind a răspuns:

Sa se transforme teroristii si oamenii rai in oamenii descurcareti si buni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

V-as obliga pe toti sa va vedeti din exterior. Sa intelegeti cat de egoisti sunteti in realitate si cum judecati absolut totul prin dublu standard. As face lumea mai buna, instantaneu.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Maşinile de orice fel să poată funcţiona cu apă!

| DoarBogdan explică (pentru Florin_Chiba_1988):

Inteligenta asta happy

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu inteligentă! Necesară şi practică! Sper ca pe viitor să fie aşa!

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Cred ca aș înlătura toate bolile ce există pe Pamint. Din cauza lor foarte multe persoane suferă, și ar fi singurul lucru care aș dori să îl schimb în această lume.Tu?

| DoarBogdan explică (pentru FrumusicaSufletista):

Mersi ca te-ai gandit si la parerea mea happy
Eu unul nu stiu sigur ce as schimba. Doar Dumnezeu a lasat lumea asa cu un motiv.
Dar daca ar fi dupa mine, as schimba banii. Nu as vrea sa existe bani. Ma intreb oare ce s-ar intampla? happy

| FrumusicaSufletista a răspuns (pentru DoarBogdan):

Eu cred ca dacă nu nu ar există banii, ar există alt pretext după care oamenii vor alerga pe tot parcursul vetii.Deci dacă nu e una e alta, totul vine ca pe un cerc.

| DoarBogdan explică (pentru FrumusicaSufletista):

Pai nu faceam referire doar la bani. Adica la conceputl de bani. La tot ce tine de avutie. La tot ce trebuie dat la schimb pentru a obtine altceva. Asta as schimba.

| BeardedSamurai a răspuns:

Nimic.

| ghiCIne a răspuns:

Aproape totul. Sa fie mai mult spatiu verde, mai putin poluat, oameni mai buni.