| VasileRapidistu13 a întrebat:

Daca banii aduc fericirea asa mult de ce cunosc n oameni cu peste 4000-5000lei care nu sunt deloc fericiti? Bine eu cand zic bani ma refer la sume mari, evident ca 2000-3000lei oricarui om ii sunt necesari dar deja la 4000 traiesti ok, bine asta daca nu fumezi, dar nu te pune nimeni, e vina ta. Poti sa fii anxios si daca ai 3000de euro n-are treaba, eu anxietatea zic ca se elimina prin meditatie training autogen, sport, exercitii de control.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tocmai, ca banii NU aduc fericirea!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Banii aduc fericirea în multe cazuri. Doar că 4000-5000lei nu sunt bani. 4000lei e un venit la limita decentei. Un venit cu care intr-un oraș mare abia te descurci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Peste 4000 lei e o pensie. Ți se par bani mulți?

| VasileRapidistu13 explică (pentru anonim_4396):

In Romania sunt foarte multi, cam asta e media tarii, sunt putini care iau peste 4000lei, programatorii medicii, raritati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

În București dacă te uiți pe statistica asta vei spune că ești în vest comparativ cu restul țării.

https://www.economica.net/......06431.html

Este mică pensia de 4000 lei, ar trebui măcar 6000 lei să fie, adică vreo 1500 de euro pe lună.

| Mavni a răspuns:

Banii NU aduc fericirea. Dar aduc bunastare.

| VasileRapidistu13 explică (pentru Mavni):

Da aici sunt de acord, adica esti mai ok cu bani, dar deja 4000lei o duci foarte bine de unul singur mai ales intr-un oras mic si fara sa platesti chirie.si sa presupunem ca ai avea 20000 de lei pe luna daca ar veni usor si eu as fi de acord ca ai avea mult timp liber ce sa faci cu ei, dar daca tu iei 20000 lei dar lurezi 25/24 cu ce te ajuta?

| C0STEL22 a răspuns:

Doar cei cu probleme la mansarda au nevoie de training autogen, exercitii de control etc.
Banii mentin fericirea.
Daca n-ai bani sa-ti repari iahtul sau sa-i cumperi iubitei un inel cu diamant, nu te intristezi?

| TeodorNN a răspuns:

Părerea mea e că banii doar îți elimina din griji si unele probleme, dar nu sunt totul.

| VasileRapidistu13 explică (pentru TeodorNN):

Dea,exact pai si mie mi-ar elibera din griji dar depinde foarte mult de cirumstante, bun, cum sa iti elimine din griji si sa te faca fericit 7000lei daca lucri pentru ei 24/24? in schimb daca eii 4000lei pe program 24/72 cum e la armata viata chiar e numai lapte si miere din cauza banilor dar e problema si cum vin.

| Gabixv a răspuns:

Banii nu aduc fericirea doar o intretin pentru ca fara bani nu iti poti face placerile,nu te poti intretine,etc
Evident ca daca nu vorbesti cu oameni,fete,nu faci activitati si asa mai departe intervine aceasta stare de rau.
Crede-ma ca daca stai tot timpul pe telefon,in casa, te uiti la filme non stop iti face rau (desi te relaxezi), starea asta de relaxare daca este exagerata nici nu o mai poti numii relaxare pentru ca fara sa iti dai seama te indrepti catre depresie, anxietate, etc.