| Dragosdoar a întrebat:

Daca barba este o trasatura atat de masculina si alfa atunci de ce in armata se promoveaza barbieritul?

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Barba da dovada de boschetar imputit nu de om serios. Hussein avea barba si era terorist, hugo chavez la fel

| thereisnothingleft a răspuns (pentru mgtow):

Ai uitat de che guevara. big grin

| RAY a răspuns:

Barba poate creste si violenta, curajul de a nu asculta de cel care le da ordine asa ca sunt castrati de barba

| Dragosdoar explică (pentru RAY):

Sursa? M ai facut curios

| RAY a răspuns (pentru Dragosdoar):

Https://a1.ro/......48441.html
sa nu uitam ca barba creste cand nivelul testosteronului este mai mare mare, testosteron = masculinitate, violenta, curaj

| Freya1 a răspuns:

Pai pe vremea aia daca nu te barbieriai nu erai igienic, curat si nu arata-i respect.
Nici acum nu e obligatordiu sa ai barba ca sa fi barbat, ca nu la toti le sta bine.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece ofiterii sunt niste complexati cu 2 floocy pe fata si in pragul cheliei si de aceea ii barbiereste si ii tunde zero pe toti.
Trebuie sa fie toti urati si niste puberi in fata lui de ofiter fara testosteron si probabil si cu sula mica.

| Doja a răspuns:

Barbieritul si tunsul scurt au trei roluri foarte importante in armata
1) disciplina si crearea unei rutine
2) uniformizarea aspectului (sa nu te crezi mai cu mot decat alti)
3) tactic vorbind intr-o situatie de lupta e bine sa nu poti fi agatat, tras de par/barba pentru ca e extrem de periculos

Pe de alta parte in trupele speciale in anumite unitati unul din criteriile eliminatorii poate fi cat de repede iti creste parul/barba. Pentru ca asta spune cat de repede poti fi pregatit de o misiune in civil pe teritoriu inamic fara sa iesi in evidenta cu freza militara.

| SandraEve a răspuns:

Barba nu este neaparat o trasatura "alfa", ea poate semnifica si un aspect " neingrijit". Iar in armata, torul este la locul lui, iar la acea uniforma frumoasa, o barba nu ar da prea bine.

| Djsjuajsjsj a răspuns:

Pentru ca nu se accepta trendul de boschetaris in armata. Da, acela este un aspect neingrijit. "Alpha" are alte intelesuri decat *** pe fata.

| ManailaApostu a răspuns:

Datorita utilizării armelor chimice, a apărut și accesoriul defensiv : MASCA DE GAZE
Aceasta are în interior mansonul care se mulează pe anatomia fetei, direct pe piele, pentru o etanșare cât mai buna. Barba poate împiedica etanșarea în zona obrajilor și bărbiei. De aici a apărut și purtarea facultativa a mustății, deoarece mansonul nu se așează în zona respectiva.
Apoi a devenit element de disciplina, pentru uniformizarea aspectului trupelor