| anonim_4396 a întrebat:

Daca cineva striga dupa mine pe strada, jignindu-ma, eu pot ma merg sa-l bat legal?

6 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

E legala bataia daca ii iei si banii, altfel muncesti si degeaba.

| justanotheruser99 a răspuns:

Ori cum ai lua-o sa bati pe cineva e ilegal, (exceptand legitima aparare)
Daca nu vrei sa platesti despagubiri acelei persoane îți sugerez sa stai locului. Violenta nu e raspunsul ci ignoranta.

Răspuns utilizator avertizat
| BlackRose03 a răspuns:

Nu,ajungeti amandoi in arest.Mai bine l-ai evita sau ai depune plangere.

| FluturicaMicaMica a răspuns:

Nu e legal. La urma tot tu vei ajunge la politie din cauza tampitului.

| miolina a răspuns:

Sa-ti angajezi un avocat pentru a te apara. Si sa ceri despagubire la individ. Sa-l intrebi de ce te-a jignit.