| counterct5671 a întrebat:

Daca cineva transmite o boala anume stiind ca o are, cum afla politia ca el stia? Ca parca erau ceva anume de unde te poti testa singur sau na esti taiat la mana si ala la fel si se apropie, ce dovezi are politia? Si unde as putea sa gasesc un documentar bun cum politia prinde cazuri din astea unde se lucreaza fara dovezi?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, politia poate afla cu usurinta, uitandu-se in registrele Directiei Sanitare, acolo unde sunt inregsitrati toti cu boli grave si mortale, ca GIV, SIDA, Sifilis samd.
Cel care-i bolnav a aflat ca-i bolnav dupa ce si-a facut analize medicale, asadar este deja inregistrat si asa se ajunge usor la el.

| Mosotti a răspuns:

Cauta aia in bazele de date si la privati si la stat, nu degeaba si la privati te baga in calculator, la medicul de familie.
Daca e o boala mai nasoala trebuie sa te anunti ca sa-ti iei tratamentul gratis care altfel este scump.

De ex daca ai fost la Sanador acum 15 ani, daca dau cautare, te gaseste imediat ca ai fost, la cine ai fost si cand ai fost.

Nu prea o sa vezi in documentare asta.
Plus ca nici nu prea se zice ce metode are politia tocmai sa nu stiu ce vizati la o adica.
Chiar daca iti zice, nu-ti zice metodele eficiente.

Daca nu-s dovezi, judecatorul decide ce si cum. Tu ca posibil infractor nu esti prea luat in seama de judecator, cand te duci acolo deja decizia e luata.
Se foloseste aia cu suspiciunea rezonabila si te condamna daca vrea, adica chiar daca nu are dovezi, se presupune ca ai facut pe anumite argumente, nu stiu exact cum e.

| punintrebari13 a răspuns (pentru Mosotti):

Si daca faci rost de test hiv si-l faci acasa? cum te mai prinde? si chiar de nu stii daca ai hiv tot te baga? e o tampenie, ca faci nevinovat atunci si 3 chiar de nu are legatura daca faci o crima, adica manipulezi pe cineva un psiholog manipuleaza pe cineva sa se sinucida ce dovezi are politia? nu are niciuna, deci politia poate lucra si fara dovezi?

| Mosotti a răspuns (pentru punintrebari13):

Nu exista test de hiv acasa! Se face la laborator doar.

Politia poate lucra pe baza suspiciunii rezonabile, cauta despre, nici eu nu stiu exact ce si cum, dar e pe baza ca nu ai dovezi concrete.
Dar cum testul se face doar la lab, apari in baza de date, ca de aia se cere buletinul la laborator.

De ex tu bati pe unul dar atat, ala se duce la politie si zice ca l-ai batut si talharit de 600 de lei. Politia nu are nici o dovada ca tu l-ai talharit dar vei intra la puscarie pentru asta!
Infractorul sau posibilul infractor are mica credibilitate viz-a-viz de ce zice victima.

Victima poate zice ca ba da, ca stiai de fapt, si cine crezi ca e crezut?

Adica vine un procuror si zice asa:
"aaa, stiai ca ai HIV, cine stie unde ai facut testul fara buletin, si ce ti-ai zis, hai sa imbolnavesc si pe altii ca eu is bolnav si ei nu".
Si se prespune ca asa a fost.
Doamne fereste sa intri in treaba cu justitia, daca nu ai bani ai pus-o.
Dar poate sa zica ca esti nevinovat, nu e problema, si sa zica ca nu ai stiut daca nu gasesc nimic in bazele de date.
Asta daca se ajunge la proces, depinde si de avocatul tau.

| treababro7784 a răspuns (pentru Mosotti):

Mda hal de tara, dar tu ce zici iti trebuie putina logica sa intelegi niste filme sau seriale? nu horror ca alea sunt usoare, dar gen un thriller psihologic, sau sa intelegi un serial complex cu mukte personaje, pai eu sunt mare fan seriale si mai raman cu mukte intrebari mereu.

| Mosotti a răspuns (pentru treababro7784):

Unde am zis eu de filme si seriale?

| counterct5671 explică (pentru Mosotti):

Nu ai zis dar eram curios, deci? ca tu dai raspunsuri bune si 2. psihiatrii nu ar trebui sa aiba mai multe informatii decat psihologii despre cum functioneaza gandurile? eu am intrebat medicu si a zis ca telepatia face parte din paranormal, ma indoiesc sa nu stie medicu cu 11 ani de facultate si sa stie psihologii sau eu, cine sunt eu sa am mai multe informatii?

| Mosotti a răspuns (pentru counterct5671):

Daca esti un om documentat bine chiar esti cineva, te asigur ca uneori ai informatii de logica primara pe domeniul lor care multor medici le scapa! Le scapa nu ca nu ar fi capabili sa stie, ci din dezinteres, plictiseala sa tot faca acelasi lucru zilnic, dar cine e pasionat si studiaza, o face cand doreste si daca doreste, deci e mult mai captivat si mai atent la ce invata.
Si daca vi cu o idee unii zic "aaa, buna idee, facem asa", ramai uimit.

Uneori psihiatrii se contrazic cu psihologii.
Psihologu: gandurile urate, etc vin din traume.
Psihiatru: ele vin din dereglari chimice, altfel de la sine nu vin, ca dovada ca oameni cu aceleasi traume se manifesta diferit, dar si oameni fara trauma au ganduri urate daca se deregleaza neurotansmitatorii.
Si dupa ce dau trat si merge, adevarat ca dispar gandurile urate si tot, esti pozitiv de la sine fara sa-ti pui problema.

In general psihiatrii sunt mai ancorati in realitate, uneori le stiu mai bine ca psihologii.
Daca zici unui psihiatru serios de telepatie, zice ca esti schizo. Aia nu exista. Nu s-a pus in evidenta concret, e fantasma.

| counterct5671 explică (pentru Mosotti):

Pai da,creierul se distruge chimic si de reparat tot chimic, au dreptate psihiatrii, dar nu ai raspuns la intrebarea aia cu filmele ce zici iti trebuie sa iti mearga cat de cat mintea la unele filme? nu la alea de actiune sau horror,la seriale complexe, filme cu twisturi, eu as zice ca da, m-am chinuit la the wire sa pricep compelxitatea dar a fost greu de tot de inteles, multe personaje etc, sau film ca mulholand drive greu de inteles si cartile gen crima ce zici si acolo sunt ceva sa iti folosesti mintea? eu am citit doar legat de psihopatie.

| Mosotti a răspuns (pentru counterct5671):

Normal ca iti trebuie sa iti mearga mintea sa intelegi unele filme.
Sunt unele f complexe, nu le intelege oricine.

| dullcat a răspuns:

Ma gandesc ca politia poate lua legatura cu medicul de familie? Nu prea urmaresc din astea. laughing

| counterct5671 explică (pentru dullcat):

Si daca te duci la privat si se desfinteaza acolo? sau cred ca poti sa faci testul si singur acasa sunt unele noli unde poti fae singur din ce stiam acolo ce mai faci?

| dullcat a răspuns (pentru counterct5671):

Habar n-am.

| Violleta2022 a răspuns (pentru counterct5671):

Este imposibil s afaci test de HIV singur casa, ca nu ai tu apaarte medicale atat de sofiticate care sa detecteze o asemenea boala, de aceea esti inregsitrat imediat si esti in toate listele lor, de la directia sanitara.