| anonim_4396 a întrebat:

Dacă curierul ajunge in a 2 a zi la client, atunci de ce poșta ajunge doar după vreo 4 zile, vine cu căruța sau ce modalitate au de a livra? Acuma înțeleg că cei de la poștă sunt mai invârstă față de tinerii curieri...

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Da, cam așa e cum zici

| Valyasdfg a răspuns (pentru sierra1):

Priecene să nu zici că.s bulangiu, îți dau funda, pentru răspunsul tău inegalabil

| sierra1 a răspuns (pentru Valyasdfg):

Păi tot ce ai zis e corect: posta vine in 4 zile, curierul în 2, media de vârsta a postasilor e vreo 50 ani, curierii douăzeci și ceva.

de ce aș zice că ești "bulangiu"?

| Valyasdfg a răspuns (pentru sierra1):

Glumeam tratează ca atare?

| sierra1 a răspuns (pentru Valyasdfg):

OK

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Curierul preia pachetul de la alt de acasa, se intalneste cu curierul din orasul celalat si preda pachetul, iar a doua zi, pachetul este libvrat, direct la tine acasa. Serviciul este scump, tocmai ca-i atat de rapid.
Pe cand la posta, toate pachetele se strang si se trimit seara la depozitul lor, dupa care sunt sortate si pleaca cu masina postei la gara, urcate in trenul care merge in directia respectiva.
Sosteste a doua zi in gara de destinatie si este preluat de alt postas cu masina, dus din nou la centrul general de posta din orasul respectiv unde intra la triere pentru orasul (satul sau cartierul tau).
In final, este trimis la oficul tau postal, unde este preluat de potas si adus la tine acasa.
Iata de ce un serviciu de curierat este atat de rapid si scump, comparat cu un serviciu postal normal si ieftin.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu. Pe aia de la posta ii doare in c.ur. pe curieri, fiind o afacere privata le pasa de ceea ce fac si investesc constant in infrastructura