| Florin458 a întrebat:

A primit cineva colete prin Prioripost(curierul postei)?
Am comandat ceva acum cateva zile,alaltaieri coletul a fost trimis cu acest curier, insa nici pana acum nu au sunat sa anunte ca il vor livra.
Sa inteleg ca sunt la fel de lenti si alte companii?

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Depinde si de distanta. Daca destinatarul si expeditorul sunt in acelasi judet, ajunge a doua zi (daca coletul e pus dimineata). La fel si daca sunt judete invecinate. Daca e mai departe e posibil sa mai intarzie o zi, doua. Dar de obicei Prioripost se misca repede, am primit de multe ori prin ei.
Si atentie! Uneori postasilor le e lene sa vina sa aduca coletele acasa (desi asa ar trebui) si trimit aviz sa te duci sa il iei de la posta

| Florin458 explică (pentru Furnicuta000):

Multumesc frumos pentru raspuns! Coletul a fost pus acum 2 zile, dar nu am idee de intervalul orar.
Distanta este de circa 240 km.
Probabil maine sau sambata ajunge! Coletul nu este voluminos, fiind vorba de un obiect de vestimentatie.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Florin458):

Eu mereu cer nr de awb ca sa urmaresc pe site-ul postei unde e coletul. Awb se da si la coletele normale si la coletele Prioripost, deci daca poti lua legatura cu expeditorul sa ii ceri acest awb atunci poti vedea exact unde se afla coletul

6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

¹. In principiu durează 3 zile, asta daca coletul a fost trimis Ij prima zi dimineața.
². Postașii nu sunt curieri, ei nu au responsabilitatea de a-ti aduce pachetul acasă laughing

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Catrice):

Prioripost e serviciul de curierat al Postei Romane. Practic se comporta ca orice firma de curierat numai ca postasii sunt curierii. Si oamenii aleg acest serviciu pentru ca e mai rapid. Cum am spus, postasul trebuie sa sune si sa inmaneze personal coletul destinatarului la el acasa (bine, daca coletul are 10kg si postasul are bicicleta...se mai fac si exceptii). Mai sunt si postasi care te suna sa te duci sa il iei ca sa nu mai bata drumul dar numai aia tupeisti

| Catrice a răspuns (pentru Furnicuta000):

Da da fix laughing
Niciodată nu mi-a adus postașul coletul chiar daca reda pachet de dimensiuni mici gen citire de telefon.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Catrice):

Pai depinde ce serviciu ai ales tu. Daca ai avut de primit un colet normal atunci procedura e sa il iei tu de la posta. Daca era cu Prioripost trebuia sa ti-l aduca postasul. Eu prefer sa primesc si sa trimit normal pentru ca e mai ieftin si ajunge destul de repede, in plus posta e foarte aproape de mine