| Mosotti a întrebat:

Daca de ex bag o prajitura din aia cu blat insiropat intr-un recipient, il inchid ermetic si il videz, se mai strica prajitura in cateva zile asa cum se intampla in frigider?
Se mai evapora siropul din blat?

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Au blat însiropat, cele ambalate în vid.
Pasteur a inventat pasteurizarea, lucru care a condus la dezvoltarea comerțului, datorită faptului că nu mai exista riscul stricării conservelor, borcanelor cu diverse murături, gemuri, compoturi atât de repede precum era înainte de pasteurizare.
Iar, vidarea a fost o soluție găsită pentru păstrarea proaspătă a produselor care nu pot fi pasteurizate, pentru că s-ar distruge.

14 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Răspunsul îl găsești în prăjiturile cu blat din comerț ambalate în folie vidată. Au termen de valabilitate îndelungat.
Vidarea, ca și pasteurizarea are rolul de a opri microorganismele responsale cu mucegaiul, cu putrefacția, pe scurt distrugerea oricărei materii comestibile.

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Pai cam la ala ma refeream si eu.
Deci zici ca si o preajitura proaspata in vid, ar rezista mai mult decat cateva zile.
Nu stiam ca si daca nu e substanta uscata tine mai mult, nu stiu daca prajiturile cu blat in folie vidata au blat insiropat si nu cumva is cam catre uscate.

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Atunci e clar ca daca zici ca cele in vid au blat insiropat, ca nu se mai strica asa usor, asta si doream sa aflu.

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

Au blat însiropat, cele ambalate în vid.
Pasteur a inventat pasteurizarea, lucru care a condus la dezvoltarea comerțului, datorită faptului că nu mai exista riscul stricării conservelor, borcanelor cu diverse murături, gemuri, compoturi atât de repede precum era înainte de pasteurizare.
Iar, vidarea a fost o soluție găsită pentru păstrarea proaspătă a produselor care nu pot fi pasteurizate, pentru că s-ar distruge.

| Freya1 a răspuns:

Siropul nu cred ca se evaporă.Dar nu e bine nici sa manânci chestii prea învechite.
Eu spre exemplu mănânc o mâncare ce e maxim de două zile în frigider asta daca e ceva ce stiu ca are un termen de valabilitate mai mare, daca nu o arunc.

| Mosotti explică (pentru Freya1):

Am intrebat ca idee, adica de ex daca sta 2 saptamani fara sa se strice in vid. Ca la frigider nu tine atat in nici un caz chiar daca acoperi cu folie alimentara.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Sunt ce stau, dar e riscant sa le mănânci.
Oricum, la o prăjitură se vede cand e veche pentru ca oricat o ti in vid, sau ori cat sirop ar avea blatul se usca si întărește.

| Mosotti explică (pentru Freya1):

Deci nu sti exact cum e treaba, sa vedem si alte raspunsuri.

| SilentRain a răspuns:

Era ceva video pe net cu mâncare de la Mc sigilată ermetic, rezista dar categoric nu mai e comestibila
Deși există unele conserve țin ceva ani până să se strice, mai ales gemul

| Mosotti explică (pentru SilentRain):

Bine, la gem e altceva ala tine ca are 70 % zahar, si zaharu in sine e un conservant f bun.
Dar o prajitura nu tine chiar daca o acoperi cum acoperi gemu.

| Dismally a răspuns:

Se va strica mai greu dar se va strica. Prajitura are pe ea si in ea bacterii, spori de mucegai etc.

| Mosotti explică (pentru Dismally):

Pai tocmai de aia am intrebat, daca nu mai e aer, bacteriile, sporii cum mai exista si cum mai apar?!

| Dismally a răspuns (pentru Mosotti):

Sunt deja in toate ingredientele folosite, e cam imposibil sa ai produse alimentare sterile...

| Mosotti explică (pentru Dismally):

Mda, si asta e adevarat.

| geoconda a răspuns:

Nu cred. La mine, si ca o băgăm fără acoperiri de astea, nu se strica. Rămânea blatul însiropat