| anonim_4396 a întrebat:

Daca Dumnezeu nu exista, cum sustin unii, ce rost mai are sa traim? De ce sa ii mai iubesti pe cei din jur sau de ce sa faci fapte bune? La ce bun, daca nici raiul nu exista?
P. S: funda

15 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Cine ti-a bagat in cap ca nu are rost sa traiesti daca nu exista Dumnezeu si rai, iata ce face religia din voi va modifica strustural gandirea.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Dar tu nu ai inteles ce am intrebat eu, si te rog modifica-ti limbajul daca nu vrei sa iti dau report. Eu am intrebat altceva, si tocmai asta vroiam sa arat, ca are rost sa traiesti, insa fara sa fie cineva acolo sus care sa te ocroteasca.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Am impresia ca tu stai prost la ati intelege propiile idei, in intrebare spui că, "ce rost mai are sa traim?" si la raspuns o dai la intors si spui că " are rost sa traiesti, insa fara sa fie cineva acolo sus ca sa te ocroteasca", deci?

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Deci ce? Eu asta am vrut sa spun prin intrebare, si e treaba ta daca nu ai inteles, scuza-ma. Am zis "ce rost mai are sa traim" cu sensul asta. Daca ai chef sa jignesti nu mai raspunde la intrebare

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Fatah "ce rost mai are sa traim?" cu semnul intrebarii. Eu nu te jignesc, tu te simti jignita si pe deasupra iti rastalmacesti propiile cuvinte. Raman totusi surprins ca ai numai note de zece si iubesti romana ca materie.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Bine, ramai cu surprinderea ta, si da, ma simt jignita pentru ca asta se intelege din cuvintele tale. E treaba mea ce am vrut sa zic prin intrebare, dar eu nu ti-am cerut sa comentezi la ea ci doar sa imi raspunzi. Nu imi rastalmacesc cuvintele ci doar ti-am explicat ce vroiam eu sa spun. Putem sa incheiem aici?

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Bene draga, hai invata la franceza sa nu zici pe urma ca te-am suparat si te-ai dus nepregatita, succes si o zi buna.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Multumesc la fel

| Dumnezău a răspuns:

Dumnezeu exista dpdv ideologic,si inglobeaza idei de bun-simt,partial,si de iubire-compasiune,in general. Daca vrei sa le urmezi,treaba ta,dar eu zic ca tot ingradesc aceste idei,pentru ca sunt prea pacifiste si naive.Tu, daca esti crestina, nu traiesti ca sa ajungi in Rai.Asta este si marea greseala a crestinilor,se amagesc cu un loc caldut in norisori,ce nici nu exista. Daca traiesti in viata reala,indeplinind acele idei transmise de ipoteticul zeu al vostru,nu trebuie sa te preocupi de ce se intampla dupa,ca tot in cosciug ramai,si tot te mananca ganganiile.

Tu esti ceea ce crestinii statornici,habotnici, si incuiati ar numi crestin fatarnic sau fariseu.Dar eu, ca agnostic zic ca esti doar o idioata ce se amageste cu un Rai mai ceva ca in basme.Tocmai acest Dumnezeu,in care voi credeti ca orbii, si fara sa judecati, va impune aceste fapte bune.Ca daca s-ar demonstra ca Dumnezeu n-ar exista,ar iesi anarhie, si toti crestinii de forma ar inceta dintr-o data sa mai respecte legile sfinte, poruncile si toate ineptiile alea.Recunoasteti,sunteti crestini doar in recensaminte si cu vorba, ca inauntru tot interese personale urmariti.N-oi fi eu crestin, dar tot ma dezgustati.

| Nuvăsufăr a răspuns:

1. Pentru că în momentul în care relaizezi că nu eşti nemuritor, fiecare clipă e de nepreţuit.
2. Viaţa asta o avem şi trebuie să profităm la maximum de ea.
3. Religia s-a bazat mereu pe "viitor" pe acel " vei primi ceva bun în viitor", eu mă bezaz pe "aici" şi "acum". Nu-mi asum riscuri. să-mi fi irosit singura viaţă pe care o am. Dacă mă înşel, mă descurc eu, dau nişte restanţe în iad, trec cu 5, că am auzit că Dumnezeu e iertător, asta dacă creştinii au dreptate, poate e Allah.

| Nuvăsufăr a răspuns:

A propos spălarea pe creier a creştinilor de mai sus depăşeşte orice limită şi bun simţ.

| AshuraElric a răspuns:

Sa vad daca am inteles...adica tu iubesti pe cineva (pentru ca "pe cei din jur" e putin exagerat)doar de dragul lui D-zeu? Din punctul meu de vedere fiecare are dreptul sa aleaga daca crede sau nu, doar pentru ca unii traiesc fiecare clipa ca si cum ar fi ultima iar altii prefera sa stea in genunchi rugandu-se lui D-zeu numai pentru a ajunge in rai...nu schimba cu nimic faptul ca traiesc o singura viata.
P.S. Sa faci fapte bune doar pentru a ajunge in rai (totul cu un interes), nu cred ca poate echivala binele pe care il faci unei persoane doar de dragul de a o face.

| CarinaVonPhetamine a răspuns:

Buna Sweetie, unii spun ca D-zeu nu exista, iar altii o spun ca exista, cu mare exactitate. Gandeste-te. exista proverbul ala " nu vad, nu cred" Sii, deoarece noi inca nu l-am vazut, credem ca nu exista. Eu ma intreb. cum de s-au facut bibliile, icoanele si tot ce tine de Biserici si Tot. Cum de au stiut artistii cum arata D-zeu? Cat despre fapte bune le faci, ca sa nu o iei in bot, sau cel mai rau la parnaielaughing). Dar daca raiul nu exista, iadul ar exista?happy Sper ca ti.am fost d ajutor:*

| ralusycretz a răspuns:

Dumnezeu exista. Nu te uita la ce spun altii. El ne dovedeste in fiecare zi ca ne iubeste si noi trebuie sa ii aratam la randul nostru ca simtim la fel pentru El. Dumnezeu=Iubire. iubirea exista, deci si Dumnezeu exista! sper ca ti-am fost de ajutor. :*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deschide-ti ochii mintii si vei vedea ca Dumnezeu exista si personal pot spune ca inca salveaza vieti, face minuni.Nu te lasa singura cuprinsa in ghearele satanei. Dumnezeu sa te ajute.