| lolySsweet a întrebat:

Daca imi scot amigdalele mi se shimba vocea? dau fundita celui mai bine raspuns

7 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Daca mananci inghetata dupa operatie nu se schimba
si depinde ce varsta ai
eu aveam 9 ani cand am fost operata si bineinteles ca s-a schimbat cu timpul vocea - s-a majorat

| mami a răspuns:

Draga mea daca nu este strict necesara eliminarea amigdalelor ar fi indicat sa nu le scoti ca si ele au rolul lor in organism

se face anestezie locala si medicul le scoate cu un cleste special si le pune intr-o tavita
tzin minte ca eu am avut dorinta sa le vad si asistenta a fost asa de draguta ca le-a spalat inainte ca medicul sa mi le arate

semanau cu doua capsuni
se amuzau ca eu nu vorbeam bine limba romana fiind de etnie germana
si au fost tare draguti cu mine tot timpul ma intrebau cate ceva ca sa imi sustraga atentzia de la operatie

| Drums a răspuns:

Eu mi-am scos amigdalitele in clasa a 3'
nu ti se schimba vocea,
dar trebuie sa respecti sfatul medicului.
de ramas semn unde se ramana?
operatia de amigdalite se face prin gura si nu se vad semne. oricum nu este o operatie dificila doar ca te doare de te pisisad p tine dupa operatie. si te obliga se bei ceai.
trebuie sa mananci inghetata si te doare rau.
oricum prefer amigdalele in locul apendicelui.laughing

| madaluhsha a răspuns:

Nu.eu mi le-am scos cand eram mai mica si nu mi s-a schimbat vocea.eu cred ca nu.Succes in viatawinking

| madaluhsha a răspuns:

Aaa. uite am gasit un link:D
http://www.bzi.ro/sfatul-medicului-nu-scoateti-amigdalele-72810

Succes in viata;)

| lolySsweet explică:

Pai am 14 ani, nu sunt micuta dar nici mare, am sanse sa nu se schimbe, si apropo cum ti le scoate, adica imi ramane semn?

| lolySsweet explică:

Am fost operata de apendicitawinking, nu poate fii prea greu o operatie de amigdale deoarece nu ma puteam misca deloc, a fost ff greu dar m-am descurcat