| rifayy a întrebat:

Daca iubita mea vrea sa ma las de mancare nesanatoasa si de fumat si se supara cand vede, oare chiar tine la mine si ma iubeste?

73 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu, e doar o razgaiata manipulatoare, daca se da si cu k00rul de asfalt e tacamul complet. Nu poti impune unui om sa se schimbe pentru tine.

| Allhambra a răspuns:

Dacă ține la tine și te iubește fugi rapid cât mai poți. rolling on the floor

| SilentRain a răspuns:

Asta nu-i iubire, asta e manipulare daca te iubea te accepta așa cum ești laughing)
Nu poți impune nimănui cum sa isi trăiască viața

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Chiar are sau nu legătură.

| Galio a răspuns (pentru Drimmero):

Ce gandrie aiurea aveti. Pun pariu ca sunteti singuri si asa o sa muriti.
E normal sa nu iti faca placere sa vezi omul pe care il iubesti cum e lenes, slab si se ruineaza.
Daca nu faceti dintr-o relatie prilej de a evolua cu acea persoana ce scop are relatia?
Voi vreti relatii in care doar sunteti tolerati si va mirati ca aveti 30-35 de ani si tot singuri sunteti.

Manipularea e un cuvant extrem de penibil folosit in contextul asta, citeste mai mult, manipularea are o conotatie NEGATIVA, se bazeaza pe MINCIUNA, nu pe a-i vrea binele cuiva.

| Galio a răspuns (pentru SilentRain):

Manipulata esti tu, de userul de mai sus. Cand iubesti, ii vrei binele persoanei de langa tine. Nu iti face placere sa o vezi cum se ruineaza. Nu a zis nicaieri ca ii impune, a zis ca asta e dorinta ei si e dezamagita de lenea lui.

Fa cum spun eu! inseamna sa impui.
Folositi niste cuvinte extraordinar de aiurea.

| Galio a răspuns:

Evident ca persoanele lenese si pline de vicii o sa vina aici si o sa iti zica sa nu faci niciun efort in relatie, dar nu e asa. Daca ii intrebi o sa vezi ca niciunul nu a avut o relatie de lunga durata.
Eu nu m-as uita nici in gluma la o persoana neglijenta si lenesa asa ca sunt sigur ca te iubeste.
Poti face un efort ca nu mori. E pentru binele tau. Reactiile de mai sus sunt exagerate, zici ca te-a manipulat sa iei un credit la casa.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E manipulare, chiar daca iti vrea binele.

| Maraa345 a răspuns:

Fugiii, nu iti vrea binelelaughing

| Maraa345 a răspuns (pentru Galio):

Bine punctat.

| Drimmero a răspuns (pentru Galio):

Azi se supara ca fumeaza o tigara si mananca o omleta, maine plange ca poarta nu stiu ce haine si ei nu-i convine, poimaine ameninta ca se arunca de pe bloc pentru ca nu face ca ea si tot asa, astea-s manipularile. Pana la urma cine esti tu sa vrei sa schimbi o persoana daca ea nu vrea? nu-ti convine, te desparti,, oamenii nu-ti apartin, mai ales daca este major isi asuma ceea ce face si e constient de ele, de ce a fost de acord sa fie cu el in relatie daca nu-i convin lucrurile astea? Crezi ca ea e perfecta iar el nu ar avea ce sa-i reproseze? unii aveti impresia ca sunteti perfecti si ca vreti binele cuiva dar nu va uitati in propria ograda, poate si altii au sa schimbe ceva la voi dar prefera sa isi vada de propria persoana.

| Drimmero a răspuns (pentru Galio):

Pentru mine e red flag sa mi se propuna schimbari de personalitate, alimentatie, pasiuni etc dar mai ales sa mi se impuna, dau jet imediat, n-am nevoie de stres pe cap, nu-ti convine cum sunt, la revedere, nu stam la discutii sau negocieri.

| Hammurabi a răspuns:

Să te lași de mâncare nesănătoasă și de fumat, nu e un lucru rău.
Dar partea cu "se supără când vede", clar e un lucru pe care ți-l impune. Nu e o rugăminte. Nu-ți dă de ales.
(oricât s-ar agita Galio să te convingă de parcă ea ar fi în cauză laughing )

Ideea cu "îi pasă de sănătatea ta" sau alte idei de genul ăsta pot foarte ușor fi folosite pentru a te ține în lesă.
Într-un cuplu normal și sănătos, nici unul dintre parteneri nu-i impune nimic celuilalt.
Respectul reciproc elimină ideea "lasă că știu eu ce e mai bine pentru tine."
Așa că e foarte simplu să-ți dai seama ce înseamnă și care va fi viața ta alături de iubita ta.
Baftă.

| Drimmero a răspuns (pentru Hammurabi):

Bravo, ai pus punctul pe i dar si pe j! O relatie de genul asta ar fi foarte toxica, aoleu sa nu fac aia, aia si aia ca se supara iubita, sa nu zic aia ca iar o enervez, trebuie sa stii sa te impui putin ca altfel te incaleca, pui piciorul in prag si prezinti limitele pana la care poate sa mearga, nu iti convine, stii unde e usa, la revedere sau spui cu frumosul care iti e parerea despre acele lucruri si e la alegerea celuilalt daca le va lua in considerare si va incerca sa faca cumva sa fie bine pentru amandoi, dar nu impui ca nu esti ma-sa.

| theoutcaste a răspuns (pentru Drimmero):

Daca personalitatea ta sta intr-un cartof prajit si o tigara... rolling on the floor

| theoutcaste a răspuns (pentru Hammurabi):

Sa inteleg ca femeia trebuie sa-si ascunda emotiile, ca altfel manipuleaza.

| Galio a răspuns (pentru Drimmero):

Faci din tantar armasar mai rau ca o muiere. Sa inteleg ca relatiile in viziunea ta trebuie sa fie perfecte si femeia sa nu iti reproseze niciodata nimic, cum ziceam, sa te tolereze. Sa fii un fel de obiect prin casa. Bafta...
Mai ales cu ''nu-ti convine cum sunt, la revedere'' pentru ca e o gandire mediocra, sortita singuratatii.

| Galio a răspuns (pentru theoutcaste):

Da, trebuie sa taca si sa suporte orice.
Narcisismul e in floare.

| Marmote a răspuns:

Sigur te iubește daca te suporta așa.
Sa te pupi cu un fumător in calitate de nefumător e foarte scârbos.
Zici că lingi o scrumieră.
Mi-ar fi rușine.

| Drimmero a răspuns (pentru Galio):

Nu am zis ca relatiile trebuie sa fie perfecte, nu exista relatii perfecte, nici macar in carti, filme, cu atat mai mult in realitate, nu poti multumi niciodata in totalitate pe cineva orice ai face, nici daca te-ai pune in cap, tot iti gaseste chestii de care sa se lege, pana la urma nu ai vreo obligatie sa multumesti pe cineva, trebuie sa fii insuti, daca nu i-ar conveni ceva la mine ii pot zice ca nu o tin cu forta si ii urez bafta in cautarea 'perfectiunii' din capul ei. Una e sa comunici ca ceva in opinia ei nu e ok si alta e sa inceapa cu reactii, sa se supere, acum ce sa fac, daca imi iau iubita vegana sa fie orice masa un stres pentru mine si sa ma conformez? sa imi bage pe gat stevie si castraveti trasi la tigaie cand stomacul meu vrea un burger suculent, nu, merci.

| Drimmero a răspuns (pentru theoutcaste):

Am zis eu undeva asta?

| theoutcaste a răspuns (pentru Drimmero):

Acum o oră | Drimmero a răspuns (pentru Galio):
Pentru mine e red flag sa mi se propuna schimbari de personalitate, alimentatie, pasiuni etc dar mai ales sa mi se impuna, dau jet imediat, n-am nevoie de stres pe cap, nu-ti convine cum sunt, la revedere, nu stam la discutii sau negocieri.

| Drimmero a răspuns (pentru theoutcaste):

Atentie, e o enumeratie, adica personalitatea si alimentatia sunt 2 lucruri diferite.

| theoutcaste a răspuns (pentru Drimmero):

Intrebarea este despre mancare nesanatoasa.

| Drimmero a răspuns (pentru theoutcaste):

Intrebarea, nu si discutia toata pentru ca de la Galio s-a ajuns la generalizari.

| T0T a răspuns:

Da. Ea ar trebui să renunțe la unul ca tine pentru a nu avea de tras mai târziu.

| theoutcaste a răspuns (pentru Drimmero):

Tu ai ajuns la generalizari. Ceea ce inseamna ca face parte din personalitatea ta cartoful prajit daca reusesti de la o chestie atat de banala sa o dai in scenarii atat de dramatice.

| Drimmero a răspuns (pentru theoutcaste):

Uita-te la Galio ala cum pentru o tigara si probabil fast-food sau ce mananca cel care a pus intrebare a dat-o in "nu mi-as lasa partenerul sa se ruineze" de la atat...

| theoutcaste a răspuns (pentru Drimmero):

E o noutate ca te ruinezi cand ai obiceiuri proaste, vicii, o alimentatie neadecvata?

Răspuns utilizator avertizat